Esat.lt facebook'eNatris :: Na

Natris (Na) - gyvybinėms funkcijoms būtinas katijonas. Jis svarbus palaikant organizmo osmosinį slėgį ir rūgščių - šarmų balansą. Didžiausia natrio dalis yra ekstraląsteliniame skystyje, o nedidelė – ląstelių viduje.

Natrio jonai juda per ląstelių membranas pasikeisdami su kitais jonais ir taip sukeldami impulsus. Natrio jonai dalyvaujo kraujo spaudimo reguliacijoje - didina kraujo spaudimą, širdies veikloje, daugelyje metabolinių reakcijų, perduodant nervinius impulsus. Natrio apykaitą organizme daugiausiai reguliuoja antinksčių žievės hormonai ir inkstai.

Padaugėjus kraujyje natrio, jis pritraukia daugiau vandens, todėl didėjant kraujagyslių tūriui, didėja ir kraujo spaudimas. Kai trūksta vandens, tuomet jaučiamas natrio perteklius - troškulys.


Nauda:

• Natris dirba kartu su Kaliu - jie yra atsakingi už gerą „vandentiekio” veikimą organizme. Nervų ir raumenų ląstelės veikia tik elektrolitinėje aplinkoje, kurią sukuria Natris ir Kalis. Taip pat Kalis prižiūri, kad į kraują savo laiku būtų pristatytos aminorūgštys ir cukrus.
• natris svarbus palaikant organizmo osmosinį slėgį, reguliuoja pH,
• sulaiko organizme vandenį,
• dalyvauja susidarant skrandžio sultims.


Trūkstant: - gali pasireikšti galvos skausmai, nuovargis, traukuliai, mažas kraujo spaudimas. Bet tai itin reti atvejai.


Perdozavus: - jeigu kepenys sveikos jos lengvai pašalina Natrio perteklių. Natrio perdozavimas, kai persūdomas maistas, veda prie skysčių užsilaikymo organizme, širdies, kraujagyslių ir kepenų perkrovimo.


Randama - natūraliai natrio kiekis maisto produktuose yra nedidelis. Daugiausia jo gaunama su druska, sūdant maistą.


Rekomenduojama paros norma: - su maistu per parą turėtume gauti nuo 1 iki 3 gramų natrio. Viename arbatiniame šaukštelyje druskos yra apie 2 gramus natrio. Maksimali rekomenduojama dozė - 4g.


Vartojimas: - Natrio daugiau reikia, kuomet jo daugiau netenkama su prakaitu sportuojant, didelių karščių metu. Riboti natrio kiekį reikia žmonėms, turintiems aukštą kraujo spaudimą.

Kadangi mityboje natrio netrūksta, kartais net per daug vartojama natrio chlorido (druskos), todėl jo, kaip maisto papildo, vartoti poreikio nėra.

Hipertoninis natrio chlorido tirpalas naudojamas išoriškai žaizdoms dezinfekuoti, izotoninis natrio chlorido tirpalas leidžiamas į veną, siekiant sureguliuoti organizmo skysčių ir druskų balansą.

G a i r ė s » Mineralai | Natris |
 

  Taisyti-papildyti

 NEPAMIRŠKITE, kad galutinis sprendimas, ar jums reikalinga papildomai vartoti kažkokių tai vitaminų / mineralų ar papildų, turėtų būti Jūsų gydytojo!


Siūlom paskaityti!
Bananų dėmių valymasBananų dėmių valymas

P l a č i a u »

Mišrūs plaukai ir jų priežiūraMišrūs plaukai ir jų priežiūra

P l a č i a u »

Paprastasis krapasPaprastasis krapas

P l a č i a u »


© 2oo8 Laima&LS | Apie svetainę | Versija mobiliems | Kontaktai | Atnaujinta:

2024-04-25