Esat.lt facebook'e



Pirmoji pagalba nusideginus

Rankos nusideginimas

Jei tikėti statistika, dažniausiai nusideginama karštu skysčiu (vandeniu, arbata, kava, sriuba), liepsna, prisilietus prie įkaitinto daikto, rečiau – garais ar cheminėmis medžiagomis.

Vaikai ypač dažnai nusidegina karštais skysčiais, pavyzdžiui, kava ar arbata. Taip atsitinka ir dėl tėvų neatsargumo – mama ar tėtis ruošiasi gerti kavą ir padeda puodelį lengvai pasiekiamoje vietoje, pavyzdžiui, ant stalelio krašto, o vaikas, bėgdamas ar užkliudęs alkūne, jį užsiverčia ant savęs.

Žiemą oda dažniau nudega kuriant židinį ar krosnį, netyčia prisilietus prie įkaitintos viryklės, taip pat užsidegus rūbams gaisro metu. Reikėtų būti atsargiems ir švenčiant gamtoje, kūrenant laužą. Neretai, šiek tiek apsvaigus nuo alkoholio ir įsilinksminus, yra tam tikra rizika įkristi į liepsnojantį laužą.

Dauguma buitinių nudegimų yra pirmo laipsnio, kai oda parausta, bet pūslių nėra. Paprastai būna nudeginti nedideli plotai, jie negilūs, todėl juos galima gydyti namuose, aišku, prižiūrint ir šeimos gydytojui.

Į gydytoją reikėtų kreiptis tada, kai nudegimai užima didesnį plotą ar yra gilesni. Šie nudegimai yra antrojo laipsnio. Oda ne tik parausta, bet susidaro ir pūslės.

Trečiojo laipsnio nudegimas nustatomas tuo atveju, kai yra pažeisti gilesni odos sluoksniai, oda yra išbalusi ar net apanglėjusi, pažeistas plotas sudaro daugiau nei 5 proc. viso kūno paviršiaus (t.y. nudegimo plotas yra didesnis negu penki žmogaus delnai). Aišku, jei įtariate, kad nudegimas yra trečiojo laipsnio, būtina nedelsiant skambinti 03 arba 112 ir kuo skubiausiai kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Reikėtų atsiminti ir tai, kad vaiko oda jautresnė nei suaugusio žmogaus, todėl ją reikia labiau ir saugoti. Natūralu, kad į karštį vaiko odelė reaguoja jautriau, todėl lengviau ir nudega.


Visais atvejais, kai yra nudeginama oda, pažeistą vietą pirmiausia reikia atšaldyti ir odą nuraminti. „Pirmoji pagalba nusideginus, neatsižvelgiant į nudegimo rūšį (orkaitė ar karšti garai), visuomet yra tokia pati – šaltas vanduo. Nudegusią vietą reikia pakišti po šaltu tekančiu vandeniu ir palaikyti maždaug 10–20 min. Vandens srovė turėtų būti normali, bet ne per stipri. Juk po labai stipria srove galima susižeisti ir sveiką odą“. „Nudegimą reikėtų šaldyti tol, kol pranyksta skausmas (bet ne ilgiau nei 20 minučių). Jei esate toli nuo namų, o aplink yra sniego ar ledo – uždėkite jų, tačiau jei yra galimybė visuomet rinkitės šaltą tekantį vandenį. Po to nudegusią vietą reiktų patepti hidrogeliu, kuris skatina žaizdos gijimą ir neleidžia žaizdai plėstis, ir sužeistą vietą aprišti švariu tvarsčiu. Jį reikėtų nusiimti po paros“.

 Didžiausia klaida – pulti į paniką. Svarbiausia – neprarasti savitvardos! Taip pat, nerekomenduojama taikyti vadinamąsias „liaudiškas priemones“: tepti įvairiais riebalais, aliejais, barstyti miltais, druska, purkšti neaiškios kilmės purškalais.

Odos nudegimams tepti reikia naudoti preparatus, kurie skatina drėgmės apykaitą žaizdoje ir saugo nuo bakterijų. Toks yra, pavyzdžiui, hidrogelis Curiosin Gel. Šis preparatas skatina natūralų gijimą, ramina uždegimą ir skausmą. Atvėsintą vietą reikia plonai patepti hidrogeliu ir steriliai uždengti. Vėliau tepti 2–3 kartus per dieną, kol visiškai sugis. Naudojant šio preparato, vėliau nesusidaro randai.

Nudegusi žaizda nėra sumuštinis ir nereikia jos tepti aliejumi ar sviestu – nuo to gijimas nepagerės ir skausmas nesumažės. Buitiniai riebalai, riebaliniu pagrindu pagaminti kremai, putos tarsi „užrakina“ karštį odoje, todėl odos pažeidimas tik gilės. Šios priemonės trukdo sužeidimui gyti, didina skausmą ir uždegimą, o kartais tampa netgi žaizdos infekcijos priežastimi.

G a i r ė s » Oda | Traumos |


 

Žaizdos Pirmoji pagalba susižeidus

Tačiau nepamirškite, kad bet koks odos pažeidimas sudaro sąlygas mikrobams patekti į organizmą, ir žaizda gali supūliuoti. Infekcijos profilaktikai ir žaizdai supūliavus....

K a t e g o r i j a » GURU patarimai
G a i r ė s » Traumos


Kojos trauma Pirmoji pagalba patempus sausgysles

Dažnai, ypač įvairiuose turistinėse kelionėse, kai daug vaikščiojama patempiamos sausgyslės, ypač riešo ir čiurnos sąnarių. Patempus kankina aštrus skausmas....

K a t e g o r i j a » GURU patarimai
G a i r ė s » Traumos


  Taisyti-papildyti

 Nepamirškite, kad patarimai ir lieka tik patarimais, tad atsitikus bėdai visų pirma - NEPAMESKITE GALVOS!


Siūlom paskaityti!




Pirmosios pagalbos patarimaiPirmosios pagalbos patarimai

P l a č i a u »

Ką vertėtų žinotiKą vertėtų žinoti?

P l a č i a u »

Pagalbos informacijaPagalbos informacija

P l a č i a u »

Patarimai kaip išlikti gyvamPatarimai kaip išlikti gyvam

P l a č i a u »


© 2oo8 Laima&LS | Apie svetainę | Versija mobiliems | Kontaktai | Atnaujinta:

2024-12-09