Kaip sustabdyti kraujavimą?
Norint sustabdyti kraujavimą, reikia:
pakelti sužeistą galūnę;
kraujuojančią žaizdą uždengti gniužulu, padarytu iš tvarstomosios medžiagos (iš paketo), ir žaizdą, jos pačios neliečiant pirštais, prispausti iš viršaus; tokioje padėtyje, neatleidžiant piršto, reikia laikyti 4-5 minutes.
Reikia stebėti, kad nesutriktų pažeistos galūnės kraujo apytaka.
Smarkiai kraujuojant, jei raištis nesustabdo kraujo, reikia suspausti kraujagysles, maitinančias sužeistą sritį, sulenkiant galūnę per sąnarį, taip pat suspaudžiant pirštais, timpa ar bandažu. Visais stipraus kraujavimo atvejais reikia skubiai kviesti gydytoją ir tiksliai nurodyti jam timpos (bandažo) uždėjimo laiką.
Vidinį kraujavimą nurodo šie požymiai:
ryškus veido išbalimas,
silpnumas,
dažnas pulsas,
dusulys,
galvos svaigimas,
troškulys,
sąmonės netekimas.
Tais atvejais reikia skubiai iškviesti gydytoją, o nukentėjusiajam suteikti visišką ramybę. Negalima nukentėjusiam duoti gerti.
Greitai sustabdyti kraujavimą galima stipriai suspaudus pirštais kraujuojančią kraujagyslę prie atitinkamo kaulo aukščiau žaizdos (arčiau liemens).
Kraujavimo stabdymas iš žaizdų:
apatinės veido dalies prispaudžiant žandikaulio arteriją prie apatinio žandikaulio krašto;
smilkinio ir kaktos prispaudžiant smilkinio arteriją priekyje ausies;
galvos ir kaklo prispaudžiant miego arteriją prie kaklo slankstelių;
pažasties ir peties (arti peties sąnario) prispaudžiant po raktikauliu esančią arteriją prie kaulo, duobutėje virš raktikaulio;
dilbio priskaudžiant peties arteriją peties viduryje iš vidinės pusės;
plaštakos ir pirštų prispaudžiant dvi arterijas apatiniame dilbio trečdalyje prie plaštakos;
blauzdos prispaudžiant pakinklio arteriją;
šlaunies prispaudžiant šlaunies arteriją prie dubens kaulų;
pėdos prispaudžiant arteriją, esančią per pėdos nugarėlę.
Pagal pažeistas kraujagysles, kraujavimas skirstomas:
Kapiliarinis - kraujavimas yra nepavojingas, nes kraujas greitai nustoja tekėti. Teikiant pirmąją pagalbą, tereikia uždėti sterilų tvarstį ir kapiliarinis kraujavimas per kelias minutes sustabdomas.
Veninis - kraujuoja srovele, kraujas tamsesnis. Pirmoji pagalba - sterilus tvarstis spaudžiamas ant žaizdos. Žaizdos kraštai sutepami 5% jodo tirpalu, dedamas sterilus tvarstis, o virš jo - marlės ar vatos gumulas ir sutvarstoma. Būtina, kad vena būtų užspausta ir nustotų kraujuoti. Visiškai sustabdyti kraujavimą turi gydytojas medicinos įstaigoje.
Arterinis - kraujuoja iš pažeistos arterijos tarsi fontanu. Pirmoji pagalba turi būti suteikta labai greitai: būtina panaudoti timpą (žgutą, varžtą), stipriai suveržiant ranką ar koją virš žaizdos, nes arterijoje kraujas teka nuo širdies į periferiją. Timpa turi užspausti arteriją taip, kad iš žaizdos; nustotų tekėjęs kraujas ir žemiau žaizdos išnyktų pulsas. Po timpa patartina padėti gabalėlį marlės, sulankstytą bintą ar kt., kad nebūtų traumuojami minkštieji audiniai. Be to, labai svarbu nurodyti ir užrašyti ant lapelio laiką, kada uždėta timpa. Arterinio kraujavimo stabdymas timpa yra laikina priemonė ir ji negali būti laikoma ilgiau negu 2 valandas, ypač vasarą. Ilgiau negu 2 valandas audiniai negali būti be kraujotakos. Jei per tą laiką nukentėjusysis nepatenka į gydymo įstaigą, reikia 3-5 minutėms atleisti timpą, o vėliau vėl sustabdyti kraujavimą. Visiškai arterinį kraujavimą sustabdo gydytojas operacinėje.
Parenchiminis - kraujavimas iš pažeistų vidaus organų: kepenų, blužnies, plaučių, ir kt. Įtarus parenchiminį kraujavimą, nukentėjusysis turi būti kuo greičiau nuvežtas į gydymo įstaigą, kurioje atliks skubią operaciją. Tai vienintelė reali medicinos pagalba.
Mišrus kraujavimas - kraujuoja iš pažeistų venų ir arterijų ar vidaus organų. Pirmoji pagalba suteikiama kaip ir anksčiau minėtais atvejais. Geriausiai stengtis nukentėjusįjį kuo greičiau nuvežti į gydymo įstaigą, kur būtų suteikta kvalifikuota chirurginė pagalba.
Medžiaga, iš kurios daromas veržtuvas (kaklaraiščio, juostos, virvės ir pan.) apvyniojama aplink pakeltą galūnę, padengtą atitinkama paklote, ir mazgu surišama išorinėje galūnės pusėje. Į tą mazgą arba po juo įkišamas koks nors kietas daiktas lazdelės tipo ir jis sukamas tol, kol sustoja kraujavimas. Užsukus kiek reikia, lazdelė sutvirtinama taip, kad ji pati neatsisuktų.
G a i r ė s » Kraujavimas |
Nepamirškite, kad patarimai ir lieka tik patarimais, tad atsitikus bėdai visų pirma - NEPAMESKITE GALVOS!