Ką daryt jei pastebėjot kylančią šunvotę?
Šunvotė - furunkulas - tai gumbelis, atsiradęs dėl plauko maišelio ir šalia esančios riebalų liaukos pūlinio uždegimo. Nors šunvotės gali iškilti bet kurioje kūno vietoje, pavojingiausia, kai jos iškyla šalia nosies bei smakro srityje, nes dėl to gali kilti meningitas ar kraujo užkrėtimas.
Prasidėjus plauko maišelio uždegimui, apie kylančią šunvotę pradeda niežėti ir dilgčioti oda, o po poros dienų jos paviršiuje susidaro kietas ir skausmingas raudonas gumbelis geltona pūlinga viršūnėle, kuriai pratrūkus ir ištekėjus pūliams lieka opelė su centre esančiu geluonimi, kuris vėliau pasišalina.
Iškilus šunvotei, gali pakilti temperatūra, padidėti limfmazgiai, o jai užgijus lieka nedidelis randelis. Negydomas pūlinys paprastai pranyksta per porą trejetą savaičių, o laiku suteikus pagalbą, juo galima atsikratyti per žymiai trumpesnį laikotarpį.
Pastebėję kylančią šunvotę jokiu būdu neskubėkite jos išspausti, kadangi taip tik labiau išplinta užkratas. Palietę pūlinį, tuojau pat nusiplaukite rankas su muilu. Vilkėkite laisvesnius ir natūralaus pluošto drabužius, kad oda kvėpuotų ir būtų kuo mažiau dirginama.
Jei pastebėjote kylančią šunvotę, valgykite kuo mažiau saldumynų, sumažinkite fizinius krūvius, kad organizmas kuo mažiau prakaituotų. Ir kreipkitės į gydytoją, ypač jei šunvotė iškilo ant veido. Jei šunvočių yra daug ar jos dažnai kyla, patikrinkite cukraus kiekį kraujyje, pasidarykite bendrą kraujo tyrimą.
Pajutę pirmuosius požymius, prasidedančią šunvotę bei odą aplink ją porą kartų per dieną valykite dezinfekuojamomis medžiagomis, tepkite 5 proc. jodo tirpalu, zelionka ar grynu ichtioliu ir uždėję ploną marlės tvarstį galite sustabdyti šunvotės augimą. Jei šunvotė nepratrūksta, kartais reikia chirurgo pagalbos, kad pūlinį prapjovus pūliai galėtų lengviau ištekėti.
O kodėl atsiranda šunvotės
Dažniausiai ją sukelia auksinis stafilokokas, rečiau kiti mikroorganizmai. Dažniausiai serga nušalę, nutukę, sergantys cukriniu diabetu, išsekę, vitaminų stokojantys, vartojantys organizmo atsparumą (imunitetą) mažinančių vaistų, nesilaikantys asmens higienos asmenys.
Norint apsaugoti organizmą nuo šunvočių:
būtina laikytis švaros,
naudotis individualiais rankšluosčiais bei prausimosi priemonėmis,
net ir karštu metų laiku nepamiršti, jog galima nesunkiai peršalti, todėl reikėtų vengti peršalimo bei ligų, mažinančių organizmo atsparumą,
susireguliuoti dienos režimą, mitybą bei fizinius krūvius.
G a i r ė s » Spuogai |
Nepamirškite, kad patarimai ir lieka tik patarimais, tad atsitikus bėdai visų pirma - NEPAMESKITE GALVOS!