Vaistų vartojimo ypatumai - kada ir kaip gerti vaistus?
Mokslininkai nustatė, kad vienas ir tas pats vaistas, geriamas skirtingu paros metu, veikia irgi skirtingai. Anot mokslininkų, į vaistus reaguojantys žmogaus organizmo receptoriai aktyvūs nevisada, ir b8tent jei pataikysime tuo laiku, kai receptoriai miega, naudos iš medikamentų jokios nebus.
Norint nustatyti vaistams gerti tinkamą laiką, pirmiausia reikia atsižvelgti į vaistų veikimo laiką - t.y. praėjus kiek minučių po suvartojimo jie patenka į kraują ir išgerti vaistus dar prieš numatomą savijautos pablogėjimą ar ligos priepuolį...
Svarbiausia: vaistai turi būti vartojami taip kaip paskyrė jus gydantis gydytojas. Jei gydytojas nenurodė, informacijos reikėtų ieškoti vaisto informaciniame lapelyje, kuris paprastai būna vaisto pakuotėje.
Vaistų vartojimas prieš valgį - tokie preparatai turi būti išgerti mažiausiai 15 minučių iki valgio, o dažniausia 30-40 minučių prieš valgį.
Jeigu vaistai paskirti po valgio - geriausias terapinis efektas bus pasiektas po dviejų valandų pavalgius. Vėlgi išimtį sudaro vaistai dirginantys skrandžio gleivinę (jau minėtas aspirinas) tokius vaistus reikia gerti iškart po valgio.
Jeigu vaistus reikia gerti nevalgius - tokie vaistai vartojami 20 40 minučių iki pusryčių.
Migdomieji vartojami pusvalandis ar kiek daugiau iki miego. Nesvarbu kada vartojami vaistai dedami po liežuviu.
Valgydami gerkite virškinimą reguliuojančius vaistus, pavyzdžiui, kreoną, festalį.
Jeigu informaciniame lapelyje nenurodyta - paprastai vartojami 30 min. prieš valgį.
Tuščiu skrandžiu vaistus gerkite rytą, 20-40 minučių prieš pusryčius.
Jei nurodyta gerti du kart dienoje - gerti kas 12 val.
Jei nurodyta gerti tris kart dienoje - kas 8 val.
Vaistus reikėtų gerti visuomet tuo pačiu laiku.
Visus vaistus geriausia užgerti stikline virinto arba filtruoto vandens.
Jokiu būdu tabletės ar kapsulės nerykite neužgerdami skysčiu. Ryjant "sausai", vaistai pradeda tirpti jau burnoje (susimaišę su seilėmis), todėl ima veikti anksčiau laiko. Tirpstantys vaistai gali sudirginti burnos ir virškinamojo trakto gleivinę, kartais pagreitėja širdies plakimas, atsiranda dusulys, staiga pakinta kraujospūdis ir pan. Ryjamos kapsulės gali prilipti prie gleivinės.
Tablečių, jeigu nenurodyta informaciniame lapelyje, nesmulkinkite. Pavyzdžiui, daugelis vitaminų ir virškinimo veiklą skatinančių vaistų turi skrandžio sultims atsparų apvalkalėlį, kurį pažeidus vaistai ima veikti anksčiau laiko.
Jei sunku nuryti tabletę? - pasitreniruokite rydami mažus vitaminų žirnelius: įsidėkite vieną į burną, užgerkite gurkšniu vandens, kiek palaikykite burnoje ir rykite. Įsidėmėkite: nerykite tabletės užvertę galvą - gali patekti į kvėpavimo takus.
Kai kurie vaistai sudaro su maistu netirpius komponentus, kurie vėliau pašalinami iš organizmo (vaistas neturi terapinio poveikio). Pavyzdžiui nėra jokios prasmės po pieniškų pietų gerti tetracikliną, kalcis skiriamas daugumai, ir netgi nėščioms moterims, taip pat vartotinas prieš valgį. Jeigu jis geriamas po valgio, jis gali būti visas surištas su riebiosiomis rūgštimis ir pašalintas iš organizmo.
Antibiotikų vartojimas - visus antibiotikus reikia vartoti tik pagal gydytojo nurodymus. Negalima kartu su antibiotikais vartoti alkoholio.
Mokslininkai tyrimais įrodė, kad ir vaistus nuo alergijos (antihistamininius preparatus) taip pat derėtų išgerti artėjant 23 valandai, kai organizme būna maksimali histamino koncentracija.
Kraujospūdį reguliuojančius vaistus, žinoma gydytojui pritarus, reikėtų gerti vakare, nes insultų ir infarktų piko valandos būtent 3-5 valandos ryto.
Perdozavimas - jeigu po vaistų vartojimo pasireiškė:
galvos svaigimas,
skausmas,
pykinimas,
vėmimas,
silpnumas.
Galimas dalykas, kad yra vaisto perdozavimas. Tokiu atveju reikia skubiai išplauti skrandį, - iššaukiant vėmimą, išgerti stiprios kavos arba arbatos. Jokiu būdu negalima gerti pieno. Būtina skubiai išsikviesti gydytoją.
Vonių ypatumas
Jodo ir bromo vonios veiksmingesnės vidury dienos - apie 16 valandą, truputį vėliau. Taip yra dėl to, kad kaip tik tuo metu širdžiai reikalingas papildomas stimulas darbo tonusui palaikyti.
Sieros ir deguonies vonios veiksmingiausios 9-11 valandą ryto.
Hipertonikams skiriamos pušų ekstrakto vonios - tarp 13 ir 17 valandos.
Masažas duos daugiau naudos, jei bus daromas antroje dienos pusėje.
G a i r ė s » Informacija | Vaistai |
Tamiflu ir Relenza nėra stebuklingas vaistas
Receptiniai vaistai Tamiflu ir Relenza parduodami ir Lietuvoje. Šie vaistai laikomi pagrindiniais medikamentais gintis nuo kiaulių gripo....
K a t e g o r i j a » Būkime sveikesni
G a i r ė s » Vaistai
Nepamirškite, kad patarimai ir lieka tik patarimais, tad atsitikus bėdai visų pirma - NEPAMESKITE GALVOS!