Esat.lt facebook'e



Kolekcinių monetų valymas

Kolekcinės monetos

Kartais į kolekcionierių rankas patenka sulenktų, nudilusių, su įvairiomis apnašomis monetų. Labai svarbu, kad jos pačios negestų bet tuo pačiu labai svarbu - nebūtų chemiškai agresyvios kitoms kolekcijoje laikomoms monetoms.

Jokiu būdu negalima monetų valyti įvairiais švitrinamaisiais popieriais, trintuku ir kitais mechaniniais būdais. Ji gali prarasti numizmatinę vertę ir būti vertinama tik kaip metalas.

TIK pasitarus su specialistais, monetas reikia valyti labai atsargiai. Juk, kiekvienas metalas reikalauja vis kitokio valymo būdo.

Chemikalas, kuris nekenkia vienai monetai, gali pakenkti kitai. Yra daug valymo receptų, tačiau svarbiausias - kantrybė ir atsakomybė.

1. Pirmiausia vandeniu ir muilu nuplaukite nuo monetų žemes ir purvą.
2. Paskui labai svarbu atkreipti dėmesį, kokios spalvos rūdys:

• Varinės monetos su tamsiai raudonos (vyšninės) spalvos apnašomis valomos 5-15 % amoniako arba 5-10 % amonio karbonato (NH4)2CO3 tirpalu,
• Jei tamsiai žalios spalvos (vario karbonatas) - tai 5-10 % citrinos rūgšties tirpalu,
• Jei gelsvos spalvos (švino karbonatas), tai 10 % acto rūgšties skiediniu.


Norint, kad nuvalytos monetos neatrodytų kaip naujos, galima jas pašildyti iki 80 laipsnių tirpale, kuriam pagaminti į 1 l vandens įberiama 50 g. vario sulfato ir 5 g kalio permanganato.

Antikinių varinių ar bronzinių monetų su vadinamąja kilmingąja platina, kuri per ilgą laiką atsiranda savaime, ir suteikia daiktams malonią, rudą ir žalią spalvą su įvairiais atspalviais, geriausia visai nevalyti. Nuo to jų vertė tik padidėja.

Daug sunkiau valyti sidabrines monetas. Joms kaldinti retai buvo naudojamas visiškai grynas sidabras, beveik visada primaišoma vario, todėl sidabrinės monetos dažniausiai pasidengia žalios spalvos vario oksidu. Jam pašalinti geriausiai tinka 5 % sieros rūgšties arba 5-10 % skruzdžių rūgšties skiedinys.

Jei monetos būna sulipusios (lobiuose taip atsitinka dažnai) reikia jas įmesti 5-10 % natrio šarmo skiedinį, įkaitintą iki 30 - 50 laipsnių. Nuvalius monetas, reikia jas keletą kartų pavirinti vandenyje (geriausia distiliuotame), išdžiovinti ne aukštesnėje kaip 100 laipsnių temperatūroje.

Negalima iš chemikalų traukti monetų metaliniu pincetu.

Auksuotas monetas geriausia valyti vatos gabalėliu, suvilgytu terpentinu, etilo alkoholiu arba denatūratu.

Kreida galima valyti cinko, cinkuotus, vario, skaistvario (žalvario) gaminius.

Varinius ir skaistvarinius daiktus dar galima valyti ir geriamosios arba kalcinuotos sodos tirpalais.

Norint atnaujinti varinių monetų paviršiaus blizgesį, juos reikia 30 minučių pavirinti kalcinuotos sodos tirpale (40 g. 1 l vandens).


   Auksinė taisyklė - norint nepriekaištingai atnaujinti ar išvalyti, visuomet geriausia kreiptis į specialistus ar tiesiog kreiptis į pažįstamus monetų kolekcionierius.

G a i r ė s » Metalai | Pinigai |
 

  Taisyti-papildyti

   Prieš pasinaudojant čia rastais patarimais, ypač valant įvairias drabužių, gaminių dėmes NEPAMIRŠKIT pirmiausia aprašytą būdą (paminėtą konkrečią priemonę) išbandyti nematoje drabužio ar gaminio vietoje ar ant analogiškos medžiagos skiautelės. Be to, visada atidžiai išstudijuokite gaminio priežiūros instrukciją ir ja vadovaukitės.

Siūlom paskaityti!




Džinsinių kelnių priežiūra bei skalbimasDžinsinių kelnių priežiūra bei skalbimas

P l a č i a u »

Kailinių gaminių priežiūraKailinių gaminių priežiūra

P l a č i a u »


© 2oo8 Laima&LS | Apie svetainę | Versija mobiliems | Kontaktai | Atnaujinta:

2024-03-29