Esat.lt facebook'e



Sidabrinių gaminių priežiūra, valymas

Kaip valyti sidabrinius dirbinius

Sidabras yra nuostabus, daugialypis metalas. Jo minkštas blizgėjimas prideda lengvos elegancijos lėkštėms, stalo įrankiams ir aišku papuošalams. Deja, sidabras yra gan pažeidžiamas, palyginti su kitais dažnai naudojamais metalais.

Sidabras gali greitai pajuoduoti, apsinešti ir susibraižyti. Dažnai žmonės bijo smarkiau valyti sidabrinius dirbinius, nes jie neretai yra brangus atminimas, susijęs su kokia nors šeimos istorija, taigi labai saugomi. Iš ties, vertėtų nusiimti sidabrinius papuošalus, ypač žiedus, (nors apskritai visus derėtų nusiimti, nesvarbu kokie jie bebūtų), jei:

• Skalbiat ar plaunat indus buitinės chemijos priemonėmis,
• Pačios dažote namuose plaukus,
• Purškiant laką ant plaukų, paprastai akis prisidengiat ranka,
• Sportuojate - prakaitas oksiduoja sidabrą,
• Plaukiojat baseine - chloras sidabrui itin kenkia,
• Tepatės kremu rankas, kaklą ir pan.


Laikymas

Sidabriniai papuošalai laikomi dėžutėse, geriausia medinėse, tik ne plastmasinėse, nes sidabras nuo kai kurių plastmasės rūšių tamsėja.
Geriausia kiekvieną daiktą suvynioti į minkštą popierių ar audinį.

Įsitikinkite, kad kiekvienas sidabrinis papuošalas, indas yra visiškai sausas prieš padedant į vietą.

Sidabro dirbiniams rekomenduojama įvynioti juos į rugščių neturintį vyniojimo popierių arba apsauginį popierinį maišelį. Taip pat galima laikyti sidabrą flanelėje (specialiai sidabrui yra gaminami flaneliniai maišeliai). Įvyniotus sidabrinius papuošalus dar galite įdėti į plastikinį užspaudžiamą maišelį.

Kaip papildoma apsauginė priemonė gali būti silicio gelis arba druskos stiklinė šalia sidabro, kurie sugeria drėgmę ir taip mažina aplinkos poveikį sidabrui.

Niekada nelaikykite sidabro arti arba kad liestųsi su guma, nerūdijančiu plienu ir dažais.

Jei laikote sidabrą ilgą laiką nenaudodami, tada laikykite jį vakuume. Čia gerai tinka vakuuminės maisto dėžutės.
Nes sidabriniai dirbiniai oksiduojasi nuo ore esančių šarmų, rūgščių sieros junginių. Dėl to, kartais sakykim indai, stalo įrankiai ir stalčiuose ar lentynose laikomi patamsėja.


Priežiūra

• Dažnai naudojami sidabriniai daiktai retai neturi apnašų. Kai sidabro apnašų dar nėra arba jos tik pradeda atsirasti, paprasčiausiai nuplaukite sidabrinį daiktą su šiltu (ne karštu) vandeniu ir švelniu befosfatiniu plovikliu.

• Geriausia plauti sidabrinius indus atskirai nuo kitų indų, todėl kad metalinės kriauklės ir kitos priemonės gali subraižyti sidabrą. Nerūdijančio plieno įrankiai gali pažeisti sidabro sluoksnį, jeigu atsirastų kontaktas.

• Tamsias apnašas galite pašalinti taip: papuošalą nuplaukite muiluotu vandeniu, paskui nuvalykite minkšta šluoste, suvilgyta amoniako ir dantų miltelių ( kreidos ) mišiniu, tada perplaukite šiltu vandeniu ir nušluostykite.

• Į dantims valyti pastą arba miltelius įlašinkite kelis lašus amoniako ir švelniai valykite vilnone medžiagos skiaute. Po to kita vilnone skiaute nublizginkite. Nuvalytus sidabrinius dirbinius būtina dezinfekuoti spiritu.

• Dažnai užtenka pavalyti sausa vilnone medžiaga arba pamuilėse sudrėkintu minkštu šepetėliu. Tinka amoniako ir dantų miltelių tyrelė.

• Vandenyje ištirpintu natrio tiosulfatu (1:5) atnaujiname labai patamsėjusius gaminius. Paskui plauname skalbimo priemone ir skalaujame šiltame vandenyje.

• Druskos rūgštį naudojame sidabro balinimui. Gaminiai laikomi 1 min. 2-5 proc. rūgšties tirpale, pašildytame iki 50-60 laipsnių C.

• Sidabro gaminiai ir vėl blizgės, jei juos palaikysime druskos tirpale. Sakykim turime sidabrinius šaukštus, imamas indas, jis išklojamas aliuminio folija ir įberiama keletą šaukštų druskos (1 l vandens - 5-6 valgomieji šaukštai druskos), tada dedama sidabriniai šaukštai ir užpilama verdančiu vandeniu. Palaikę apie 1 val. praskalaujam po šaltu vandeniu ir nušluostoma sausu skudurėliu. Ir viskas - turėtų blizgėt. [taip mums parašė: internautė teodora]

• Galima valyti citrinos rūgšties tirpalu, dantų pasta (be jokiu balinančių priedų, pati pigiausia arba vaikiška dantų pasta puikiai tiks), cigarečių pelenais.

• Kai kur skaičiau, kad galima naudoti ir sodą, taip ji gali pašalinti sunkiausiai įveikiamas apnašas, BET GALI IR SUGADINTI sidabro paviršių.

   Beje, soda su vandeniu ir sidabru sudaro mažą cheminę reakciją, todėl nekvėpuokite išskiriamais garais.

• Sidabrą su oksiduojama arba prancūzų apdaila geriau valyti rankoms arba komerciniais sidabro blizgikliais. Taip išsaugosite sidabrą tikrai nepažeistą.

• Itin atsargiai valymui naudokite dantų šepetuką,es sidabras išties greit susibraižantis metalas, jei visgi naudosit, tai nors prieš naudojimą sušvelninkite šerius su karštu vandeniu.

• Venkite mūvėti gumines pirštines, kai valote sidabrą, nes guma koroduoja sidabrą. Naudokite minkštą audinį sidabrui valyti. Po valymo nušluostykite su minkštu rankšluoščiu. Geriausia apnašas valyti naudojant medvilninį medžiagos gabalėlį.

• Kai ant sidabro susiformuoja apnašos, paprastas rankinis valymas gali nepadėti. Specialiai gaminamos sidabro valymo priemonės (pastos) yra geriausias pasirinkimas, jeigu valote itin brangius sidabrinius dirbinius, papuošalus. Sekite gamintojo nurodymus ant pakuotės. Sudrėkinkite naudojamą medžiagos ar kempinėlės gabalėlį su specialiu sidabro šveitikliu ir švelniai pašveiskite sidabrinį daiktą. Šveiskite sidabrą tik tiesiomis linijomis, pirmyn ir atgal judesiu (ne ratais). Venkite stipraus brūžinimo, geriau leiskite visą darbą atlikti šveitimo pastai. Nuplaukite sidabrą po tekančiu vandeniu. Nusausinkite nuvalytą sidabrą su sausu, švelniu rankšluoščiu.

• Beto, jei naudojate specialias priemones, visados perskaitykite gamintojo rekomendacijas.


IR DAR:

Neplaukite sidabro indaplovėje! Taip valant sidabrą galima pažeisti jo paviršių, kadangi indaplovė neatsižvelgs kokiu smarkumu veikti sidabrinį paviršių.


   DĖMESIO! Svetainės autoriai yra išbandę tik dantų miltelius ir paprastą vaikišką dantų pastą. Mes darėm labai paprastai, ant molinės lėkštutės išspaudėm daug dantų pastos ir į ją įmurgdėm grandinėlę, palaikėm ~20 min ir kruopščiai išskalavom drugname vandenyje. O jei dantų milteliai - pasidarom košelę milteliai + vanduo ir į ją įmurgdom grandinėlę, palaikom ~10 min ir gerai išskalaujam šiltam vandenyje. Ir viskas - puikus rezultatas - mums patiko :)

G a i r ė s » Metalai | Papuošalai |
 

Kaip valyti papuošalus su brangakmeniais Brangakmenių priežiūra

Brangakmeniams kenkia ir saulė, todėl negalima jų palikti saulėkaitoje (pavyzdžiui, ant palangės) – nuo saulės gali pasikeisti jų spalva ar sutrūkinėti....

K a t e g o r i j a » GURU patarimai
G a i r ė s » Metalai


  Taisyti-papildyti

   Prieš pasinaudojant čia rastais patarimais, ypač valant įvairias drabužių, gaminių dėmes NEPAMIRŠKIT pirmiausia aprašytą būdą (paminėtą konkrečią priemonę) išbandyti nematoje drabužio ar gaminio vietoje ar ant analogiškos medžiagos skiautelės. Be to, visada atidžiai išstudijuokite gaminio priežiūros instrukciją ir ja vadovaukitės.

Siūlom paskaityti!




Kailinių gaminių priežiūraKailinių gaminių priežiūra

P l a č i a u »

Kostiumo laikymas ir priežiūraKostiumo laikymas ir priežiūra

P l a č i a u »


© 2oo8 Laima&LS | Apie svetainę | Versija mobiliems | Kontaktai | Atnaujinta:

2024-02-19