Pandeminis gripas
Laikas nuo laiko vis atsiranda panika dėl gripo ir tokiais atvejais nejučiom kyla mintis - kad pirmiau nei pandemija iš pusiausvyros mus išmuš dėl gripo kylanti panika. Taigi pandeminis gripas - kas tai ir kuo jis ypatingas?
Jurbarko šeimos klinikos bendrosios praktikos gydytoja Onutė Makūnienė, penkerius metus Jurbarko ligoninėje gydžiusi infekcinėmis ligomis sergančius rajono gyventojus, tvirtina, kad panikuoti nėra jokio rimto reikalo.
Žmonės jaustųsi ramiau, jei žinotų, kad ir sezoninis, kuriuo sergama kasmet, ir pandeminis gripas yra ta pati liga, skiriasi tik ją sukeliančio A grupės viruso struktūra, o pandeminiu gripas vadinamas todėl, kad juo suserga kur kas daugiau žmonių nei įprastu sezoniniu,- sakė O.Makūnienė.
Gripo virusas, skirtingai nei kiti, nuolat kinta. Dar neseniai visi baiminosi paukščių gripo, žinojo, kad juo neužsikrėsi, jei nesirgs vištos, nelesinsi gulbių. Kiaulių organizme viruso H1N1 tipas mutavo ir dabar žmonės jį perduoda vieni kitiems čiaudėdami, kosėdami, t. y. oru sklindant infekcijos lašeliams.
Taip pat galima užsikrėsti ir kitais virusinės kilmės susirgimais, tik daugelis šias ligas sukeliančių virusų nėra tokie pavojingi, nes nesukelia rimtų komplikacijų. Virusinėmis ligomis žmogus per metus gali sirgti 45 kartus ir net dažniau, jei jo imunitetas nusilpęs.
Kaip elgtis su pavojingomis infekcinėmis ligomis, specialistus moko istorija. Būtent iš jos žinoma, kad tarp gripo pandemijų nebuvo ilgesnio tarpo kaip 39 metai. Paskutinė gripo pandemija pasaulyje buvo kilusi 1968-aisiais, taigi jau kaip ir atėjo laikas jai pasikartoti.
Valstybinė pasirengimo gripo pandemijai programa skelbia, kad dažniausiai pandeminis gripo virusas atsiranda staiga, sergamumas per 2-3 savaites pasiekia aukščiausią lygį, suserga iki 50 procentų populiacijos (pagyvenusių ir kitų rizikos grupių asmenų - net 80 procentų). Dėl glaudžių tarptautinių ryšių ir išplėtoto transporto priemonių tinklo pandeminis gripo virusas greitai išplinta visame pasaulyje.
XX amžiuje buvo kilusios 3 pandemijos:
1918-1920 metais - ispaniškasis gripas (H1N1) - tai ypač užkrečiama gripo epidemija, pareikalavusi nuo 25 iki 50 milijonų žmonių aukų. Ispaniškas gripas yra greičiausiai išplitusi ir daugiausia aukų pareikalavusi pandemija žmonijos istorijoje, aplenkusi marą ir AIDS. Epidemija plito 19181920 metais visame pasaulyje.
Manoma, kad liga plisti pradėjo Kinijoje (1918 m.), kur iš ančių arba kiaulių persimetė žmonėms, nors patikimų duomenų apie tai nėra. Epidemijos mastą ispaniškasis gripas pasiekė JAV, pasižymėdamas labai dideliu mirčių skaičiumi (apie 3% susirgusiųjų mirė, palyginus su 1/1000 kitų gripo epidemijų atvejais). Greitai (maždaug per tris mėnesius) išplito Europoje ir per jos kolonijas visame pasaulyje, tapdamas pasauline pandemija. Prancūzijoje ispaniškasis gripas nusinešė apie 408 000 gyvybių, nors karo meto cenzūra neleidžia pilnai įvertinti epidemijos masto. Europoje apie naująją epidemiją pirmiau pranešė kare neutralios valstybės Ispanijos spauda, kuri nebuvo varžoma cenzūros, nors epidemija jau buvo nusiaubusi Prancūziją ir kitas šalis. Dėl to gripas gavo ispaniškojo pavadinimą, nors pačioje Ispanijoje buvo vadinamas prancūziškuoju gripu. 1918 m. gegužės mėnesį ispanijoje šia gripo forma buvo užsikrėtę 8 milijonai žmonių.
Mirė daugiausia jauni žmonės (20-40 metų), kas yra keista, nes jaunimas paprastai labiau atsparus gripui. Manoma, kad užsikrėtusių buvo apie 50% tuometinio pasaulio gyventojų (1 milijardas iš 2 milijardų pasaulio gyventojų). Mirusiųjų nuo gripo buvo daugiau nei žuvusių per visą Pirmąjį pasaulinį karą.
Inkubacinis laikotarpis 2-3 dienos, vėliau 3-5 dienas reiškėsi simptomai: temperatūra, imuninės sistemos susilpnėjimas.
1957-1958 metais - Azijos gripas (H2N2) - nuo jo mirė 1 mln. žmonių. Tuomet daugiausia sirgo labai jauni ir labai seni žmonės.
1968-1969 metais - Honkongo gripas (H3N2) - mirė 1-4 mln. žmonių. Šios pandemijos metu daugiausia sirgo labai seni žmonės ir ligoniai.
Mokslininkai, pandeminiam gripui pradėjo ruoštis prieš 45 metus. Jau 2005 m. dauguma Europos šalių stengėsi kuo daugiau žmonių valstybės lėšomis paskiepyti nuo sezoninio gripo, nes buvo manoma, kad ir pandeminio gripo virusas bus tos pačios A grupės, kaip ir sezoninis. Lietuvoje 2005 m. nuo sezoninio gripo pasiskiepijo tik 1,8 proc. gyventojų. Mūsų valstybė nėra tokia turtinga, kad galėtų daug lėšų skirti vakcinai nuo sezoninio gripo įsigyti, be to, ir žmonės dar nesupranta, ką reiškia skiepai
Pavojingas ne tik pandeminis gripas, ne mažiau klastingas yra ir sezoninis. Nuo gripo komplikacijų dažniausiai prasideda plaučių, ausų uždegimai, o kartais net labai pavojingos ligos širdies raumens, inkstų, smegenų uždegimai. Gripas ypač pavojingas lėtinėmis ligomis sergantiems ir vyresnio amžiaus žmonėms. Dėl to ir siūlome rizikos grupei priklausantiems žmonėms būtinai pasiskiepyti nuo sezoninio gripo.
Per gripo epidemijas mirtingumas didėja ir dėl gripo komplikacijų (dažniausiai plaučių uždegimas) ir paūmėjusių kitų lėtinių ligų. Per įprastinę gripo sezoninę epidemiją suserga 5-10 procentų gyventojų. Lietuvoje kasmet registruojama vidutiniškai 100 tūkst. gripo atvejų.
G a i r ė s » Gripas Ligos
Kaip gydytis peršalus? :: Pataria žolininkė Jadvyga BALVOČIŪTĖ
Peršalus labai tinka karšta aviečių vaisių ar uogienojų lapų arbata. Ši arbata skatina prakaitavimą, todėl jos išgėrus reikėtų kristi į lovą....
K a t e g o r i j a » Būkime sveikesni
G a i r ė s » Gripas
Nepamirškite, kad BŪTINA atsižvelgti į savo ligas, tad NEPAMIRŠKITE pasitarti su savo gydytoju, prieš pasinaudojant svetainėje atrastais patarimais!