Esat.lt facebook'e



Lunatizmas

Lunatizmas - nakvišumas - daugelyje knygų ar kino filmų dažnai sutinkame epizodų, kuriuose apsakomi šiek tiek gąsdinantys, o kartais be galo linksmi vaizdai apie per miegus vaikščiojančius ar šiaip kuo nors kitu užsiimančius personažus. Tačiau filmai lieka filmais, knygos – knygomis. Ar galima tikėti viskuo, kas mums teigiama? Tikriausia neretai pagalvojame: o kas gi iš tiesų yra tas lunatizmas? Mistika, psichikos liga ar kokia kita būsena?

Tai gana dažnas miego sutrikimas, dažniausiai pasireiškiantis mažiems vaikams. Ši būklė būna apie 1–17 proc. vaikų (dažniausiai ir ryškiausiai 11–12 metų), taip pat dažniau berniukams nei mergaitėms. Jo požymiai išnyksta apie 14 metus, tačiau, lunatizmui prasidėjus vėliau, gali užsitęsti ir iki suaugusiųjų amžiaus arba prasidėti suaugusiame amžiuje. Tokiais atvejais galima įtarti, kad asmuo susiduria su sunkiomis psichologinėmis problemomis ar net serga psichikos liga. Tikslus lunatizmo tarp suaugusiųjų paplitimas nėra žinomas, tačiau manoma, kad jis yra apie 10 proc. Taip pat žinoma, kad ši būklė tampa vis retesnė, bet kodėl – taip pat neaišku.

   Liaudiški patarimai sergantiems lunatizmu
   Viskas apie sapnus ir miegą - sapnų svetainėje. Laimos sapnininkas Viskas apie sapnus ir miegą - sapnų svetainėje. Laimos sapnininkas


Kas sukelia šią būseną, nėra tiksliai žinoma, nors tai siejama su paveldėjimu, išprovokuoti gali aplinkos veiksniai (stresas, nuovargis, nerimas, kai kurių vaistų vartojimas ir kt.). Kartais priežastis gali būti kai kurios sunkios ligos (širdies ritmo sutrikimai, migrena, hipertirozė ir kt.). Lunatizmą t.p. gali sukelti piktnaudžiavimas alkoholiu, psichoaktyviosiomis medžiagomis, medikamentais.


Lunatizmo požymiai - tai pakitusi sąmonės būsena, kai kartu pasireiškia ir miego, ir būdravimo būsenoms būdingi fenomenai. Medicinos tyrimų duomenimis, polinkis į lunatizmą būdingas apie 18 proc. bendros populiacijos, tačiau tik apie 1 proc. gyventojų priepuoliai kartojasi reguliariai. Kas dešimtas žmogus žino apie bent kartą per gyvenimą patirtą lunatizmo priepuolį.


Elgesys - nakvišumo epizodo metu, dažniausiai pirmąjį miego periodo trečdalį, individas atsikelia iš lovos ir vaikščioja, tuo tarpu jo sąmonės, reaktyvumo ir motorinių įgūdžių lygis yra žemas. Dažniausiai asmuo pats arba švelniai padedant kitiems tyliai sugrįžta į lovą. Nakvišumo priepuolio metu asmuo gali atlikti paprastus veiksmus: atsisėsti lovoje, atsistoti, eiti ratu, tačiau tai gali būti ir sudėtingi veiksmai: prausimasis, apsirengimas ar nusirengimas, valgymas, valgio gaminimas, seksualiniai santykiai, grojimas. nakvišumas kartais net gali išeiti iš namų, pavyzdžiui, vairuoti automobilį.


Išvaizda - nakvišumo epizodo metu individo veido išraiška bereikšmė, nustebusi, akys pusiau atmerktos.


Galimos lunatizmo pasekmės:

• Psichologinės traumos - augeliu atvejų vaikščiojimas naktimis pasireiškia ne dažniau kaip kartą per mėnesį ir nepadaro didesnės žalos pacientams bei kitiems asmenims. Tačiau sunkesniais atvejais tokie epizodai gali kartotis beveik kasnakt ir sutrikdyti žmogaus psichologinę būseną. Žmogus, sužinojęs apie savo elgesį, kurio neprisimena, gali sutrikti, jausti gėdą, pyktį, nerimą, sumišimą, ypač jei apie jį kalbama smerkiamai ar su pašaipa.

• Gan didelė susižalojimų rizika - nors šiaip paplitusi neteisinga pažiūra - kad per miegus vaikštantis žmogus negali susižeisti. Iš tiesų tokie žmonės dažnai susižeidžia dėl vikrumo stokos ir pusiausvyros sutrikimo. Manoma, kad susižeidžia ne mažiau kaip 1 proc. lunatikų.

• Smurtas - kai kuriais atvejais nakvišumo epizodų metu gali pasireikšti smurtinis elgesys (net žmogžudystė), todėl siekiant to išvengti labai svarbu laiku gauti profesionalią pagalbą ir laikytis gydytojų rekomendacijų.


Kaip elgtis, jei šeimoje yra žmogus (ypač jei tai vaikas), kuriam pasireiškia lunatizmas?

• Tėvai, kurių vaikai patiria lunatizmo priepuolius, turi žinoti, kaip elgtis ir ką daryti, kad apsisaugotų nuo galimų šios būklės pasekmių. Pateikiame keletą patarimų.

• Būtina laikytis vienodo miego režimo – kiekvieną vakarą eiti miegoti tuo pačiu laiku.

• Labai svarbu pakankamas miego kiekis – vaikas turi išsimiegoti.

• Pilna šlapimo pūslė gali išprovokuoti lunatizmo epizodą, todėl reikia neleisti gerti skysčių prieš miegą.

• Tėvai iš vaiko kambario privalo išnešti viską, kas gali kelti pavojų ir sužaloti vaiką.

• Vaiko kambarys, jei tai įmanoma, turėtų būti pirmajame namo aukšte. Taip pat neturi būti jokios galimybės atidaryti duris ar langus.

• Vaiko būklė turi būti nuolat sekama, kad prireikus būtų galima kreiptis į profesionalus pagalbos.

• Galima bandyti taikyti hip­nozę – yra nustatyta, kad tai veiksmingas gydymas.



G a i r ė s » Ligos • Miegas •
 

Miegas Įdomūs faktai apie sapnus

Pasirodo.. blogų sapnų matome daugiau nei džiaugsmingų: maždaug trys sapnai iš keturių būna slogūs. Sapnuojame, kad mus užpuolė gatvėje, mirties baimę, kritimo į bedugnę siaubą ir t.t...

K a t e g o r i j a » Būkime sveikesni
G a i r ė s » Miegas


  Taisyti-papildyti

 Nepamirškite, kad BŪTINA atsižvelgti į savo ligas, tad NEPAMIRŠKITE pasitarti su savo gydytoju, prieš pasinaudojant svetainėje atrastais patarimais!


Reklama!





© 2oo8 Laima&LS | Apie svetainę | Versija mobiliems | Kontaktai | Atnaujinta:

2024-12-09