Esat.lt facebook'e



Vilnos savybės ir priežiūra

Vilnos savybės

Vilna – pluoštai, sudarantys gyvulių plaukų dangą (avių, ožkų, alpakų, triušių, kupranugarių ir t. t.).

Pati populiariausia vilna yra avių. Ji gali būti:

Merinosų (Merino avių vilna) (Australijos, N. Zelandijos) - tai aukščiausios kokybės merinosų avių vilna su švelniais, minkštais plaukeliais ir tvirta struktūra. Merinosų vilna tokia elastinga, jog, net išsitempusi iki beveik 30 proc., atgauna savo pradinę formą. Dėl šios savybės ji yra ypač ilgaamžė ir labiausiai vertinama, nes šios rūšies verpalai yra vienodo storio, ploni ir šviesios spalvos. Vilna puikiai išlaiko šilumą, atstumia drėgmę, leidžia kūnui kvėpuoti.

Grynoji vilna - gaunama kerpant tik gyvas avis.

Ėriukų vilna - tai išskirtinai pirmo kirpimo, ypač minkšta ir švelni ėriukų vilna.

Angoros vilna - tai Angoros triušių vilna. Ji yra nepaprastai minkšta ir švelni - tai pati minkščiausia vilnos pluošto rūšis, tačiau nepatvari, todėl audiniuose jos būna mažai.

   Kitų audinių savybės bei priežiūra


Moheros vilna - tai Angoros ožkų vilna. Ji labai minkšta, švelni ir tvirta, todėl audiniuose jos paprastai būna daugiau, nei angoros vilnos.

Kašmyro vilna - tai Kašmyro ožkų vilna. Tai pati brangiausia vilnos rūšis. Ji tvirta, minkšta, švelni, turi blizgumo.

Alpaku, lamu vilna - lamų giminės gyvūnų, gyvenančių Pietų Amerikos Andų kalnuose, vilna. Ji kerpama du kartus per metus ir rūšiuojama pagal spalvą ir kokybę. Labai švelni, minkšta, truputį banguota ir brangi, todėl dažnai naudojama maišyta su kitomis vilnomis - mohera, viskoze, medvilne. Dirbtinė alpakų vilna vadinama orionu. Iš vilnų mezgami džemperiai, audžiamos paltinės medžiagos ir šiltieji pledai.

Kupranugarių vilna - nusišėrusio dvikuprio kupranugario pūkuota pavilnė. Ji minkšta, šiek tiek banguota, gelsvai rusvos spalvos. Kupranugariai iki vienerių metų yra balti. Jų balta ,,kūdikiška,, vilna yra ypatingai švelni. Naudojama trikotažui ir pakiniams audiniams.


Privalumai

• Vilnos audinys - higieniškas, lengvas, minkštas, pralaidus orui, gerai saugantis nuo temperatūrų kaitos.

• Vilnos audinys turi savybę izoliuoti šaltį ir karštį, apsaugoti nuo staigių temperatūros svyravimų ir leidžia jūsų odai kvėpuoti.

• Vilna geba sugerti didelį vandens ir vandens garų kiekį - 30-33% savo pačios svorio, nesukeldama drėgmės pojūčio, t.y., prieš tapdama drėgna. Kai audinys sugeria drėgmę, pati vilna lieka gerokai labiau įkaitusi, nei drėgna ir šalta. Todėl, pavyzdžiui, po treniruotės sporto aikštelėje ar intensyvaus darbo sode rekomenduojama apsivilkti vilnonį drabužį, nes jis leis jūsų kūnui atvėsti lėtai.

• Vilna užkerta kelią net bakterijoms daugintis.

• Vilnoniai gaminiai tinkami naudoti ir žiemą, ir vasarą.

• Vilna dėl unikalios savybės sugerti ir išgarinti drėgmę bei "kvėpuoti" sukuria puikias sąlygas ramiam ir sveikam miegui.

• Vilnonė patalynė puikiai praleidžia orą, sugeria ir išgarina drėgmę, palaiko pastovią kūno temperatūrą, todėl žiemą miegant tokioje patalynėje nekaistame, o vasarą neprakaituojame.

• Vilnos patalynė nekaupia nešvarumų ir dulkių. Jos lieka patalynės paviršiuje, kadangi vilnoje esantis natūralus lanolino riebalas neleidžia nešvarumams skverbtis giliau į audinį.

• Dulkių erkės, kurios daugeliui žmonių sukelia įvairių rūšių kvėpavimo takų alergijas, vilnonėje patalynėje neturi sąlygų veistis.

• Vilnos pluoštas atlieka natūralų mikromasažą, kurio dėka gerinama kraujotaka, organizme greičiau vyksta atstatomieji procesai, greičiau sveikstama.


Trūkumai

• Vilna stipriai lamdosi. Dėl to vilnoniai audiniai dažniausiai yra maišomi su sintetiniais pluoštais, kurių dėka audinys įgauna tvirtumo ir mažiau lamdosi.


Priežiūra:

• Vilna skalbiama tik drugname vandenyje - nes antraip susivels. Bei, praskalauti reikėtų tokios pat temperatūros vandenyje.
• Vilnonius gaminius galima skalbti skalbimo mašina, rankomis, valyti cheminiu būdu.
• Jei skalbiate mašina, naudokite vilnai skalbti skirtą programą (skalbimo temperatūra neturi būti aukštesnė kaip 30 laipsnių). Naudokite specialias vilnai skalbti skirtas priemones – geriausia skystas, į kurių sudėtį įeina lanolinas.
• Nereikėtų vilnos gaminių gręžti ir džiovinti džiovyklėse.
• Džiovinama horizontaliai, nes šlapios vilnos svoris gali būti iki trijų kartų didesnis, todėl drabužis gali prarasti formą. Nereikėtų vilnos džiovinti saulėje - vilna gali išblunkti bei pasidaryti trapi.
• Vilnonius gaminius NErekomenduojama lyginti, tačiau jei visgi prisireikia lyginti reikėtų TIK per drėgną audeklą.


Kaip įsitikinti, ar vilna tikrai 100 proc. vilna?

• Padeginus vilnonį siūlą ar audinį atvira liepsna, vilna ne užsidega, o iš lėto anglėja, lyg svylanti mediena.
• Sertifikuoti ir tikrai aukštos kokybės vilnos gaminiai, ypač patalynė, yra pažymėti „Woolmark“ ženklu.


NEW WOOL - taip žymima vilna tik tada, jei audinys išaustas iš pluošto, kuriame vilna naudojama pirmą kartą; jei audinio sudėtyje yra >25% vilnos, ir jeigu audinio sudėtyje yra tik vienas kitoks pluoštas. Vilna /new wool/ yra sutinkama drabužiuose pažymėtuose “WOOLMARK” ženklu, kuris yra kokybiško vilnonio pluošto garantas. Jei audinys yra 100% vilna, tada naudojamas žymėjimas “PURE NEW WOOL”.

G a i r ė s » Audiniai |
 

Lininiai audiniai Lino savybės ir priežiūra

Iš visų audinių linas sudaro geriausią mikroklimatą odai, t.y. laidus orui, gerai sugeria drėgmę ir prakaitą. Linas nepakeičiamas vasarą, nes tolygiai išsklaido drėgmę....

K a t e g o r i j a » GURU patarimai
G a i r ė s » Audiniai


  Taisyti-papildyti

   Prieš pasinaudojant čia rastais patarimais, ypač valant įvairias drabužių, gaminių dėmes NEPAMIRŠKIT pirmiausia aprašytą būdą (paminėtą konkrečią priemonę) išbandyti nematoje drabužio ar gaminio vietoje ar ant analogiškos medžiagos skiautelės. Be to, visada atidžiai išstudijuokite gaminio priežiūros instrukciją ir ja vadovaukitės.

Siūlom paskaityti!




Pėdkelnių priežiūraPėdkelnių priežiūra

P l a č i a u »

Džinsinių kelnių priežiūra bei skalbimasDžinsinių kelnių priežiūra bei skalbimas

P l a č i a u »


© 2oo8 Laima&LS | Apie svetainę | Versija mobiliems | Kontaktai | Atnaujinta:

2024-02-19