Brangakmenių priežiūra
Turbūt net neverta priminti, kad net mažiausias įbrėžimas sumažina akmens vertę bei grožį. Juk akmuo - tiek sintetinis tiek natūralus - yra jautrus. Aukštesnėje temperatūroje veikiami cheminių medžiagų, natūralūs akmenys gali pakeisti spalvą, patamsėti.
Prakaitas, muilas, riebalai ir kosmetinės medžiagos keičia visų brangakmenių (ypač deimantų) blizgesį, minkštesnių - keičia netgi spalvą. Todėl prieš pradėdamos namų ruošos darbus (plauti indus, ruošiant valgį, skalbti, praustis vonioje, tepantis kremu ir t. t.), žiedus nusimaukite. Deimantams labai kenkia įvairios balinančios medžiagos, kuriose yra chloro.
Papuošalams (ypač su perlais) labai kenkia plaukų lakas, nes brangakmenius jis padengia matine plėvele.
Brangakmeniams kenkia ir saulė, todėl negalima jų palikti saulėkaitoje (pavyzdžiui, ant palangės) nuo saulės gali pasikeisti jų spalva. Didelėms temperatūros permainoms ypač jautrios kamėjos (išraižyti brangakmeniai), ilgai buvę saulėkaitoje, jos gali net sutrūkinėti.
Laikymas
Paprastai papuošalai parduodami minkštu audiniu išklotose dėžutėse, vėliau jose vertėtų ir laikyti: brangakmeniai nesibraižys (kaip, pavyzdžiui, dedami ant kieto paviršiaus stalo ar pan.).
Ne tik brangesnius, bet visus papuošalus reikėtų saugoti atskirose dėžutėse, jie nesitrins vienas į kitą ir nesibraižys.
Minkštesnius brangakmenius, tokius kaip turkį ar perlus, reikia ypač saugoti stuktelėjus į kietesnį paviršių, jie susigadina. Žiedas su perlo ar minkštesnio akmens akute ne kasdienis papuošalas juo geriau puoštis tada, kai nereiks dirbti jokių darbų.
Valymas
Daugiausia dulkių susikaupia po akmeniu bei pjūviuose. Valome labai paprastai, tiesiog ant degtuko užvyniota vata, sudrėkinta odekolone, glicerine arba amoniako ir magnezijos mišinyje. Visi įdubimai valomi minkštu šepetėliu arba teptuku. Jokių aštrių įrankių - dantų šepetukai irgi netinka.
Galima kelioms valandoms pamerkti į etilo spiritą, paskui išdžiovinti ir blizginti.
Perlai mėgsta odos šilumą, tačiau prakaitas jiems kenkia. Todėl kiekvieną kartą nusimovus žiedą su perlu perlamutrinį rutuliuką reikia nuvalyti minkšta zomša. Dažnai nešiojami perlų ar kitokių apvalių brangakmenių vėriniai nutempia virvelę, todėl juos retkarčiais reikia apžiūrėti ir jei tarpai tarp akmenukų didesni, virvelė matyti duoti juvelyrui išardyti ir suverti iš naujo.
Papuošalus su deimantais reikia nuolat valyti. Jei deimantai labai mažyčiai, valyti turėtų juvelyras, jei didesni galima plauti namuose. Į mažą dubenėlį įpylus šilto vandens ir švelnios putojančios plovimo priemonės (pavyzdžiui,Fairy), deimantas plaunamas maža švelnia kempinėle ir minkštu šepetėliu, perplaunamas šiltu vandeniu ir nušluostomas frotinio audinio skiautele.
Safyrai, smaragdai, rubinai plaunami drungnu muilinu vandeniu, valomi spiritu. Turkiai, koralai valomi minkštu šepetėliu, pamirkytu geriamosios sodos tirpale. Opalai valomi sausu šepetėliu (jie bijovandens.) Sidabriniai papuošalai tamsėja tuomet tepa drabužius ir odą. Juos galima nušveisti dantų milteliais ar specialiomis priemonėmis, skirtomis sidabrui valyti, po to nuplauti vandeniu ir nusausinti minkšto audinio skiaute. Auksiniai papuošalai plaunami vandeniu ir švelnia putojančia priemone.
Praėjusio šimtmečio ar dar senesnių papuošalų (ypač žiedų) nepatartina kasdien nešioti tai relikvijos. Tokius papuošalus valyti ir taisyti turėtų specialistas. Senų (vadinasi, ir XIX šimtmečio papuošalų ar net senesnių) negalima merkti į vandenį, nors jie atrodo nešvarūs. Tais laikais papuošalus gamindavę juvelyrai po spalvotais akmenukais dėdavo tam tikrą medžiagą, pagilinančią jų spalvą. Jei ji sudrėks papuošalas bus sugadintas. Kenkia šiems papuošalams ir lietaus drėgmė. Senų papuošalų nereikia labai uoliai valyti, kad valant nedingtų patina (plona žalia ar kitos spalvos plėvelė, atsirandanti ant papuošalų paviršiaus). Patina ne tik puošia juvelyrinius dirbinius, bet saugo juos nuo irimo.
XIXa. Antrojoje pusėje deimantai buvo inkrustuojami į sidabrą (tais laikais kitokio metalo beveik nenaudodavo), kuris ilgainiui patamsėdavo. Senojo sidabro nebūtina kruopščiai išblizginti papuošalas atrodys negyvas, kita vertus sumažės jo vertė. Taisant senus papuošalus, reikia stengtis nesunaikinti ant jų esančių antspaudų, nurodančių kas, kada ir kur, iš kokios medžiagos pagamino.
IR DAR
Ant to paties piršto nereikėtų mautis žiedo su labai kietu brangakmeniu (pavyzdžiui, deimantu) ir žiedo su minkštesniu akmeniu ar perlu vos užkliudęs minkštesnįjį, deimantas jį subraižys.
Kad nuo madingų metalo papuošalų ant drabužių neliktų tamsių dėmių, kitą pusę patepkite nagų laku.
Jei norite seną papuošalą dovanoti parašykite gaunančiajam kelias eilutes apie tai, kada ir kam šis papuošalas priklausė, kitas jo žinias. Tai paskatins papuošalą labiau branginti, jo istorija išliks ateinančioms kartoms.
Auksinė taisyklė - norint nepriekaištingai atnaujinti ar suremontuoti papuošalus, ypač su brangakmeniais, visuomet geriausia kreiptis į juvelyrus.
G a i r ė s » Papuošalai |
Auksinių dirbinių priežiūra bei valymas
Laikui bėgant ar neatsargiai nešiojant auksiniai juvelyriniai dirbiniai praranda savo blizgesį. Tad, vertėtų nusiimti ausinius žiedus tvarkantis namuose ir pan.....
K a t e g o r i j a » GURU patarimai
G a i r ė s » Metalai
Prieš pasinaudojant čia rastais patarimais, ypač valant įvairias drabužių, gaminių dėmes NEPAMIRŠKIT pirmiausia aprašytą būdą (paminėtą konkrečią priemonę) išbandyti nematoje drabužio ar gaminio vietoje ar ant analogiškos medžiagos skiautelės. Be to, visada atidžiai išstudijuokite gaminio priežiūros instrukciją ir ja vadovaukitės.