Esat.lt facebook'e



Laimo liga

Laimo liga – boreliozė - tai erkių, besimaitinančių žmonių ir gyvūnų krauju, platinama liga, galinti pasireikšti gripą primenančiais simptomais, sąnarių patinimu, silpnumu ar net laikinu paralyžiumi. Ją sukelia bakterijos Borrelia burgdorferi. aptinkamos erkių virškinimo trakte. Erkės, pernešančios borelijas, randamos Šiaurės Amerikoje, Australijoje ir kai kuriose Azijos šalyse, Europoje, taip pat ir Lietuvoje nėra tokios retos, kaip norėtųsi...

Laimo ligos požymiai:

• Po kelių dienų ar net mėnesio nuo erkės įkandimo, įsisiurbimo vietoje atsiranda nedidelis, ryškiais kraštais paraudimas, kurio vidurinė dalis gali būti blyškesnė (paraudimas dažnai primena buliaus akį: raudonas žiedas supa šviesią zoną su paraudusiu viduriu). Šis paraudimas vadinamas migruojančiąja eritema. Jo vietoje oda gali būti jautri, ją palietus jaučiama šiluma. Per kelias dienas paraudimas išplinta.

• Kartu su bėrimu gali pasireikšti ir gripą primenantys simptomai : karščiavimas, šaltkrėtis, nuovargis, kūno ir galvos skausmai.

   Kaip apsisaugoti nuo erkių ir saugiai jaustis miške? Kaip apsisaugoti nuo erkių ir saugiai jaustis miške?
   Pirmoji pagalba įsisiurbus erkei!

• Jei infekcija negydoma, praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams nuo erkės įkandimo gali pasireikšti stiprus sąnarių skausmas ir patinimas. Dažniausiai pažeidžiami kelių sąnariai, tačiau skausmas gali migruoti iš vieno sąnario į kitą.

• Kartais praėjus ilgesniam laikui nuo įkandimo (gali praeiti net keli metai) pasireiškia meningitas (smegenų dangalų uždegimas), trumpalaikis vienos veido pusės paralyžius, sutrikę raumenų judesiai.

• Atminties praradimas, nesugebėjimas susikaupti, nuotaikų ir miego įpročių kaita taip pat gali būti vėlyvi Laimo ligos požymiai.

• Kai kuriems žmonėms pasireiškia retesni šios ligos simptomai: laikinas širdies veiklos sutrikimas, akių uždegimas, hepatitas, odos pažeidimai.


Laimo ligą sukelia bakterijos Borrelia burgdorferi, kurias perneša erkės. Erkės įsisiurbia žmogui ar gyvūnui ir siurbia jo kraują. Siurbdamos kraują, erkės gali užsikrėsti borelijomis arba perduoti jas, jei jau yra užsikrėtusios. Dažniausiai erkės minta pelių, nedidelių paukštelių bei elnių krauju, tačiau įsisiurbia ir žmonėms, katėms, šunims, arkliams. Erkės praeinančių šiltakraujų gyvūnų laukia žemuose krūmuose ir aukštoje žolėje ir aktyviausios yra vasarą.

Bakterijos erkei įkandus pro odą patenka į kraujo apytakos sistemą. Prieš bakterijoms patenkant į žmogaus organizmą, erkė turi prisisiurbti kraujo (tai trunka 36-48 val.). Taigi, kuo anksčiau erkė ištraukima, tuo mažesnė tikimybė užsikrėsti. Jei randate įsisiurbusią ir ištinusią erkę, tai gali reikšti, jog ji turėjo pakankamai laiko perduoti bakterijoms.


Kaip diagnozuojama Laimo liga? - laimo ligos požymiai yra nespecifiniai ir dažnai primena kitų ligų simptomus (virusinių infekcijų, įvairių sąnarių sutrikimų, raumenų skausmų, lėtinio nuovargio sindromo ar net depresijos). Be to, įsisiurbusios erkės platina ir kitas ligas, todėl Laimo liga dažnai diagnozuojama neteisingai. Diagnozei patvirtinti gali būti atliekami keli tyrimai. Tiksliausi jie būna po kelių savaičių nuo erkės įsisiurbimo, kai organizme spėja susiformuoti specifiniai antikūnai, tačiau ir tuomet šie tyrimai nėra visiškai patikimi. Paprastai pirmiausia atliekamas ELISA testas. Juo nustatomi borelijų antikūnai kraujyje. Šio testo rezultatai ne visada yra patikimi, todėl, gavus teigiamą rezultatą, atliekamas dar vienas tyrimas, vadinamas Western blotingu. Jei įtariama, kad pacientas serga lėtiniu Laimo artritu, taip pat rekomenduojama atlikti polimerazės grandininę reakciją. Šiuo tyrimu sąnario skystyje nustatomas bakterijų DNR.


Kaip gydoma Laimo liga? - paprastai ankstyva Laimo ligos forma gydoma geriamais antibiotikais – doksiciklinu (juo gydymi suaugusieji ir vyresni nei 8 metų vaikai) arba amoksicilinu ar cefuroksimo aksetiliu (jis tinka ir jaunesniems vaikams, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims). Rekomenduojamas dviejų-trijų savaičių antibiotikų kursas. Antibiotikus vartojant ilgiau nei rekomenduojama, gresia pavojingos komplikacijos.

Ligai progresuojant, gydytojas gali skirti dviejų-keturių savaičių trukmės gydymą į veną leidžiamais antibiotikais. Šie medikamentai yra efektyvūs, bet turi įvairių šalutinių poveikių: sumažėja leukocitų skaičius kraujyje, gali atsirasti tulžies pūslės akmenys, viduriavimas ir kt.


Kaip išvengti Laimo ligos?

• Eidami pasivaikščioti miškingose, aukšta žole ir krūmais apaugusiose vietovėse, dėvėkite ilgas kelnes ir ilgarankovius drabužius,

• naudokite erkes atbaidančius preparatus.

• Po pasivaikščiojimo apsižiūrėkite, ar neįsisiurbė erkė.


Kaip ištraukti erkę? - įsisiurbusią erkę galite ištraukti pincetu sukdami prieš laikrodžio rodykle ir traukdami staigiu judesiu. Erkės nereikia tepti jokiais skysčiais. Pažeistą vietą patepkite dezinfekuojančiu skysčiu. Norėdami įsitikinti, kad įsisiurbusi erkė neužsikrėtusi borelijomis, galite ją nuvežti į gydymo įstaigą, kur ji bus ištirta.

Svarbu žinoti, jog net jei persirgote Laimo liga, galite ja susirgti vėl. Dėl vakcinos veiksmingumo ir saugumo abejojama.



G a i r ė s » Erkės • Ligos •
 

Erkė Erkių platinamų ligų simptomai

Visose užregistruotose Lietuvos Respublikos motorinėse transporto priemonėse (išskyrus motociklą be šoninės priekabos) ir geležinkelio transporto priemonėse turi buti vaistinėlė....

K a t e g o r i j a » Būkime sveikesni
G a i r ė s » Erkės


Erkės įkandimas Erkinis encefalitas

Užsikrėtus erkinio encefalito virusu, praėjus dviems ar trims savaitėms po erkės įkandimo, atsiranda panašūs į gripo simptomai: galvos skausmas, karščiavimas, maudžiantis kūno skausmas..

K a t e g o r i j a » Būkime sveikesni
G a i r ė s » Erkės


  Taisyti-papildyti

 Nepamirškite, kad BŪTINA atsižvelgti į savo ligas, tad NEPAMIRŠKITE pasitarti su savo gydytoju, prieš pasinaudojant svetainėje atrastais patarimais!


Reklama!





© 2oo8 Laima&LS | Apie svetainę | Versija mobiliems | Kontaktai | Atnaujinta:

2024-11-29