Pipirmėtė :: Mentha piperita
Pipirmėtė (lot. Mentha piperita) - tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 100 cm aukščio. Šakniastiebiai išsidėstę horizontaliai, iš kurių išauga stiebas. Stiebai keturbriauniai, tuščiaviduriai, žalsvi ar violetiniai. Ant stiebų išsidėstę lapai yra pailgo kiaušinio formos su smailia viršūne, dantytais kraštais. Jie gali būti išsidėstę priešiškai. Žiedai išsidėstę menturiuose, stiebų viršūnėse. Vainikėlis melsvas arba violetinis.
Lietuvoje savaime neauga, tačiau dažnas darželių ir sodų augalas.
Šeima: Notreliniai (Lūpažiedžiai) Lamiaceae Lindl. (Labiatae Juss.).
Liaudiški pavadinimai: mėta, mėtra, šaltmėtė, šalmėtė, šaltamėtė, šalmėtrė.
Žydi liepos-rugsėjo mėn.
Vaistinė augalinė žaliava Pipirmėčių lapai (Menthae piperitae folium; ankstesnis: Folium Menthae piperitae) ruošiami pjaunant visą, pradėjusią žydėti žolę (stiebus su lapais ir žiedynais). Vėliau galima pjauti ir atolą (ataugusią žolę). Išrenkamos priemaišos ir džiovinama, plonai paskleidus pastogėse ar džiovykloje iki 35 C temperatūroje. Išdžiūvus žaliavai, lapai nubraukiami rankomis arba atskiriami trinant per retus vielinius tinklus. Tinkamai išdžiovinti lapai būna malonaus kvapo, sutraukiančio šaldančio skonio.
Kaupia iki 5 % eterinio aliejaus (75% mentolio, kita dalis mentonas, mentofuranas, pinenas, limonenas, cineolis, mentolio esteriai su izovalerijono rūgštimi), flavonoidus, raugines medžiagas, fenolkarbonines rūgštis, vitaminą C, mineralines medžiagas. Pipirmėtė (lot. Mentha piperita)
Eterinis aliejus sumažina stemplės sfinkterio tonusą, o tai palengvina oro pasišalinimą iš virškinamojo trakto, todėl pipirmėtė vartojama simptominiams virškinamojo trakto susirgimams gydyti: dispepsija, dujų susikaupimas žarnyne, gastritai, enteritai. Eterinis aliejus skrandžio sienelę veikia kaip švelnus anestetikas, todėl sumažina pykinimą ir norą vemti, todėl pipirmėtę galima vartoti nėštumo metu ir pasireiškus jūros ligos simptomams;Eterinis aliejus mentolis pasižymi antibakteriniu, priešvirusiniu ir nuskausminančiu poveikiu, todėl dažnai vartojamas nuo kosulio ir slogos. Jis yra dažnas lašų, sirupų nuo kosulio ar nosies purškalų komponentas. Be to, nustatyta, kad jis kovoja su bakterijomis, kurios sukelia šlapimo sistemos uždegimus, bei žudo Herpes virusą;
Pipirmėtė mažina gimdos susitraukimus. Tai gali padėti sureguliuoti mėnesines;
Išoriškai mentolis mažina skausmo pojūtį, suteikia šalčio jausmą, lengvai anestezuoja, todėl įeina į kremų ar tepalų sudėtį, kurie skirti sumažinti raumenų skausmą;
Pipirmėtė skatina tulžies išsiskyrimą.
Pašalinis poveikis
Dideli eterinio aliejaus kiekiai, vartojant išoriškai, gali sukelti galvos skausmą ar paraudimą;
Vartojant labai ilgai, gali atsirasti kepenų pažeidimų;
Gali sutrikdyti geležies pasisavinimą;
Gali sumažinti pieno išsiskyrimą.
Draudžiama vartoti
Sergant inkstų ligomis;
Draudžiama grynos pipirmėtės duodi kūdikiams, o vaikams nerekomenduojama vartoti be pertraukos ilgiau nei savaitę;
Sergant tulžies pūslės akmenlige.
Vartojimas - pipirmėtės lapai dažnai naudojami įvairių mišinių, arbatų sudėtyje kaip skonį suteikianti medžiaga. Virškinimui pagerinti vartojamos tinktūros ir arbatos. Rekomenduojama tinktūros dozė yra 1-2 ml tris kartus per dieną.
Užpilo ruošimas ir vartojimas - 1 valg. šaukštas pipirmėtės lapų užpilamas stikline verdančio vandens. Indas uždengiamas ir 15 min kaitinama vandens vonelėje (kitame inde su verdančiu vadeniu). Paliekama 45 min atvėsti, nukošiama. Jei reikia, praskiedžiama virintu vandeniu iki 200 ml (stiklinės tūrio). Geriama 15 min prieš valgį po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną.
G a i r ė s » Pipirmėtė | Vaistažolės |