Karti tiesa apie alų





Alaus - gaminimo ir vartojimo tradicijos Lietuvoje viena už kitą gilesnės. Lietuviai, save vadinantys krepšinio šalies piliečiais, nuo šio alkoholinio gėrimo neatsieja ne tik pamėgtos sporto šakos, bet ir įvairių švenčių, o daugelis – net ir kasdienybės. Vasaros sezono metu, regis, dėl visai nekaltos priežasties, kaip sakoma – noro atsigaivinti, iš parduotuvių lentynų alus tiesiog iššluojamas. Tačiau...

Jau seniai pastebėta, kad nuo spiritinių gėrimų vyrai moteriškėja, o moterys vyriškėja. Iš visų gėrimų negatyviausiai vyrų ir moterų organizmo lytinius hormonus veikia būtent alus. Vyrams vystosi moteriški požymiai, taip pat impotencija, o pas moteris grubėja balsas, charakteris, kinta veido plaukuotumas. Alų vartojančio vyro organizme vyrišką hormoną testosteroną palaipsniui pakeičia moteriškieji estrogenai.

Ypatingai kinta figūra – plečiasi dubuo, riebalai kaupiasi pagal moterišką tipą – šlaunyse. Pilvo raumenys silpnėja ir atsiranda „alaus pilvas“, didėja riebalų prisipildžiusi krūtinė.

Priversta kiekvieną dieną perpumpuoti papildomą skysčių kiekį, gaunamą su alumi, širdis ženkliai padidėja, sienelės tampa plonos ir nukarusios, o iš išorės apauga riebalais. Vystosi išeminė širdies liga ir padidėja infarkto tikimybė (išgeriantiems 6 bokalus alaus vienu metu mirtino miokardo infarkto tikimybė padidėja net 6 kartus). Fizinis krūvis vis sunkiau pakeliamas, atsiranda dusulys. Gydytojai šį sindromą vadina „alaus“ arba „Bavarijos“ širdimi.

Apynių kankorėžiuose, kurie naudojami suteikti alui specifinį kartų skonį, yra medžiagos, kuri vadinasi 8prenilnaringeninas. Panašios į ją yra raudonajame dobile, liucernoje. Liaudies medicina seniai žinojo jų poveikį, todėl bandė apsaugoti, kad gyvuliai per daug neprisivalgytų tokių augalų ir jiems negrėstų... nevaisingumas...

Botanikoje artimiausiu apynio giminaičiu laikoma kanapė. Apyniuose taip pat yra narkotinių medžiagų, nors ir žymiai mažesnė koncentracija. Be to, apynys pagamina truputį opijatų. Priklausomybė alui formuojasi ne taip pastebimai ir daug greičiau nei kitiems alkoholiniams gėrimams, o gydymas kiek sudėtingesnis nei įprasto alkoholizmo. Psichoterapeutai teigia, kad priklausomybė formuojasi net bealkoholiniam alui. Alaus alkoholikai kartais susiduria su narkotinio „kaulų laužymo“ simptomais. Šie faktai nuo 1999 m. aptarinėjami specialioje mokslinėje literatūroje, bet didžiumai gyventojų ši informacija lieka uždara.

Pagrindinį smūgį alkoholis suduoda smegenims, nužudydamas jų ląsteles, o pirmiausia – pačias sudėtingiausias smegenų žievės funkcijas. Yra duomenų, kad alaus vartojimas padidina krūties vėžio tikimybę daugiau nei 30 proc. Be to, rizika išsivystyti akių ligoms – kataraktai ir makulopatijai (geltonojo taško distrofijai, vedančiai į aklumą) padidėja 1,5–3 kartus...

Alkoholio raugas gaminamas miežių salyklo pagrindu, kurio angliavandenius alaus mielės perdirba į etilo spiritą. Bet be etilo spirito mielės išskiria metilą, propilą, sudėtingus eterius, kitas medžiagas. Kai tų nuodų ir etilo spirito prisikaupia pakankamai, mielės žūsta, nes aplinka tampa netinkama tolimesniam jų gyvenimui.

Paruoštas alus realizuojamas vartotojams, kartais net nefiltruojant šių mikroorganizmų liekanų. Pagal savo toksines charakteristikas alus, įskaitant jo suvartojimo kiekį, daug kartų blogesnis už degtinę, jis net kenksmingesnis už naminukę, nes degtinei gaminti naudojamas specialiai išvalytas spiritas. Ir nors spiritas – nuodai, pirmiausiai ardantys smegenis, jo gamintojai didžiuojasi tuo, kad išvalo jį nuo dar toksiškesnių medžiagų.

Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Rusijoje, alaus rinką kontroliuoja užsienio kapitalas. Alaus suvartojimas čia siekia daugiau nei 60 litrų vienam žmogui. O Vakarų Europos šalyse alaus suvartojimas mažėja, net Vokietijoje ir Belgijoje, nors tuo pačiu gamyba auga. Pasirodo, šio gėrimo perteklius išliejamas trečiojo pasaulio šalims.

[Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos informacija]


G a i r ė s » Viskas apie sveikatą | Gėrimai | Alus | Gėrimai |