Neįsikurkite virtuvėje kaip poilsio ar darbo zonoje. Jeigu kitos vietos tam tikslui neturite, pasitenkite, kad šaldytuvas ir kitos maisto buveinės nebūtų per žingsnį nuo jūsų rankos.
Suprantama, jeigu virtuvė - vos penkių kvadratinių metrų, uždavinys komplikuotas. Tuomet bent jau padarykite taip, kad tą ranką būtų nepatogu ištiesti. Netgi perkėlę kėdę, kurion esate pratę susirangyti su knyga ar nešiojamuoju kompiuteriu, į tolimiausią nuo šaldytuvo kampą, be to, tarpe pastatę stalą, vis dėlto pasieksite teigiamų rezultatų. Mat jeigu žmogus ir gali kuo nors pasikliauti, tai tik savo tinginyste. Trečią kartą dėl gabalėlio sūrio jūs nesistosite iš krėslo. (Sakysite - galima prisikrauti valgio pilną lėkštę iš anksto, tačiau tai jau kita istorija.)
Žinia, dauguma mūsų riebalų sluoksnių susiklosto ne iš didžiulių porcijų per pusryčius, pietus ar vakarienę, o iš to, kad mes nepastebimai nuolat užkandžiaujame.
Daugelis beviltiškai storų žmonių draugams guodžiasi suvalgą vos pusę lėkštelės sirubos ir porą kotletėlių per pietus, tačiau nutyli, jog nuo ryto iki vakaro kramto: ledinukus, obuoliukus, sausainėlius. Ir visai ne iš alkio. Tiesiog "pakliuvo po ranka".
Taigi, jeigu svarbiausia jūsų gyvenimo vieta yra virtuvė, tegu joje niekas nepakliūva po ranka be reikalo. Todėl iš interjero išimkite vazas su sausainiais, saldainiais ir panašiai. Jeigu jos be galo gražios, pripildykite akmenukų, kriauklyčių ir stikliukų. Arba dar geriau tegu vazelėse bųna visuomet sudygusių avižų, kviečių, ryžių daigų, kuriuose daug B grupės vitaminų. Kai organizme trūksta šių vitaminų, aplink vidaus organus ima kauptis riebalai ir sunkiau pasišalina skysčiai.
Šaldytuvas turi stovėti nepastebimame kampe arba būti dekoratyviai papuoštas.
Naudinga šiaurinėje virtuvės dalyje pastatyti kokią nors juodą statulėlę, nes juoda vandens spalva.
Padalinkite virtuvę į dvi zonas (galima jas atskirti širma). Vienoje zonoje gaminkite maistą, kitoje valgykite.
Virtuvės stalas turi būti apskritas, aštuonkampis arba ovalus, tik jokiu būdu ne peršviečiamas. Toks stalas pagerins maisto virškimą ir nulems harmoniją šeimoje.
Spalvos - mokslininkai seniai nustatė, kad vienos spalvos stimuliuoja apetitą, o kitos jį slopina. Alkį skatina geltonos, rudos ir kai kurie žalios spalvų atspalviai. Slopina visi mėlynos ir kai kurie violetinės spalvos atspalviai.
Jeigu savo virtuvei pasirinksite mėlyną gamą, valgysite mažiau.
Įrodyta, jog valgis baltuose ir geltonuose induose atrodo labiau viliojamai negu mėlynuose. Iš mėlynų lėkščių dažniausiai suvalgoma ne viskas. Be to, ir porcijos į jas dedamos mažesnės, nors sotumui nuostolio nepadaroma.
Apetitą blogai veikia ir ryškiai raudonos spalvos gausa. Bėda ta, kad raudonos perteklius kelia įtampą ir skatina šeimyninius konfliktus.
Nenuobodžiaukite - žmonės valgo ne tik tam, kad pasisotintų, bet ir kad nugintų nuobodulį, užglaistytų nemalonų jausmą, nuslopintų stresą.
Sugalvokite nenuobodų namų interjerą. Kad jame būtų vietos ir skaityti, ir svečiams priimti, ir jūsų mėgstamiems užsiėmimams.
Susikurkite antistresinę aplinką, kurioje jaustumėtės saugiai ir jaukiai. Kuo daugiau gyvos žalumos, patartinas akvariumas. O kovoti su nemalonumais padeda namų tvarkymas, ypač spintų revizija.
Venkite kvapų - dažniau vėdinkite namus. Kai gaminate vakarienę, įsileiskite kuo daugiau šviežio oro. Niekas taip neišskiria seilių, kaip skanaus maisto kvapas, pasklidęs po visą butą.
Kuo mažiau žiūrėkite televizorių ir ypač siaubo filmų ir trilerių. Psichologų įrodyta: šis žanras keliskart labiau provokuoja žiūrovus kramsnoti nei komedijos ir serialai. Geriausia būtų, jeigu išneštumėte iš virtuvės televizorių apskritai.