Mobiliojo telefono žala sveikatai





Medicinos mokslo pasaulyje vis nesiliauja diskusijos dėl mobiliųjų telefonų poveikio žmogaus sveikatai, bet mokslininkai jau sutinka, kad spalvoti žaidimai mažame telefono ekrane ir nuolatinis žinučių rašymas gadina vaikams akis.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) specialistai konstatuoja: „Mes dažnai vaikams draudžiame tai, ko drausti nereikėtų, ir ignoruojame tai, kas neturėtų būti ignoruojama. Masiškas mobiliųjų telefonų naudojamas ir vis jaunėjantis vartotojų amžius mums tapo absoliučia norma, ir mes į tai net nebekreipiam dėmesio“.

Mokytojai teigia, kad vis daugiau pirmaklasių, nors dar ir nemokančių užsirišti batų, į mokyklą ateina nešini mobiliaisiais telefonais. Statistikos, kiek pradinukų Lietuvoje turi mobiliuosius telefonus, nėra, tačiau mokytojai prisipažįsta, kad „mobiliukų“ naujoves jie sužino iš savo auklėtinių.

 Mokslininkų rekomendacijos - kaip saugiai naudoti mobilųjį telefoną?

Atrodytų, kad reikia tik džiaugtis, jei naujausias technologijas perpranta net mažamečiai. Tačiau kalbėti, kokie tokios pažangos padariniai vaikų sveikatai, nenori niekas.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro gydytoja Asta Razmienė įspėja, kad PSO ekspertai jau porą metų kalba apie galimą mobiliųjų telefonų žalą vaikų sveikatai ir rekomenduoja juos vartoti tik neatidėliotinais atvejais. Tyrimai rodo, kad vaikai mobiliaisiais telefonais naudojasi dažniau nei suaugusieji, nes jie ne tik skambina, bet ir žaidžia juose esančius žaidimus ir siuntinėja žinutes.

„Tarptautinė vėžio federacija elektromagnetines bangas pripažino antros grupės kancerogenais. Antros grupės kancerogenai yra veiksniai, galintys sukelti vėžį. Tyrimai dėl elektromagnetinių bangų, kurias skleidžia aukštos įtampos laidai, televizijos bokštai, įvairiausi radarai, poveikio atliekami jau ne pirmą dešimtmetį. Elektromagnetinį lauką turi ir mobilieji telefonai. Versija, kad šios bangos pavojingos sveikatai, atsirado tiriant jų poveikį ir įvairiausias ligas. Manoma, kad elektromagnetinės bangos gali sukelti kraujo vėžį, leukemiją, ir tam tikrų galvos smegenų dalių vėžį. Būtent ne visų, bet klausos nervo, smegenėlių, kurios yra arti ausies, smegenų apvalkalo vėžį.

Tarptautiniame mokslininkų susitikime šiemet net septyni mokslininkų kolektyvai pristatė tyrimus apie mobiliųjų telefonų poveikį sveikatai. Keturi kolektyvai tikina, kad yra ryšys tarp vėžinių ligų ir mobiliųjų telefonų, o trys kolektyvai visiškai paneigia tokias versijas. Viliamasi, kad šiuos ginčus iki 2008 m. užbaigs naujas projektas „Intercoll Child“, kuriame dirbs dar daugiau mokslininkų iš skirtingų šalių“, – pasakoja A. Razmienė.

Prancūzų atlikti tyrimai su dirbtinėmis suaugusio ir vaiko galvomis parodė, kad, esant tokiai pačiai elektromagnetinių bangų spinduliuotei, vaiko galvoje elektromagnetinė energija yra daug intensyvesnė nei suaugusiojo. Pasak gydytojos A. Razmienės, taip yra dėl to, kad vaiko galva tiesiog mažesnė, o jo organizme yra daugiau vandens, todėl per jį elektromagnetinė energija sklinda daug lengviau ir toliau.

Statistika gąsdina, nes leukemija ir galvos smegenų vėžys yra labiausiai paplitusios vaikų onkologinės ligos.

Pastebėta, kad elektromagnetinės bangos pavojingos embrionui, ypač jei būsimas kūdikis iš tėvų gali paveldėti alergiją, nervų arba širdies kraujagyslių ligas. „Dažnai kalbėdama mobiliuoju telefonu nėščia moteris neigiamai veikia kūdikio gebėjimus. Pastebėta, kad veikiant šalia ausies esančią smegenų dalį, atsakingą už informacijos kaupimą ir išsaugojimą, kitaip sakant, atminties centrus, prastėja vaikų atmintis, jiems sunkiau mokytis. Deja, tai nėra įrodyta 100 proc., 50 proc. mokslininkų teigia, kad tai mitas, 50 proc. – kad tai tiesa“, – aiškina gydytoja A.Razmienė.

Didžiojoje Britanijoje beveik 5 mln. vaikų, kurių amžius tesiekia 5–14 metų, turi mobiliuosius telefonus. Spėjama, kad Lietuvoje tokių vartotojų yra daugiau. Tėvams labiau rūpi užtikrinti vaikų saugumą nuo nusikaltėlių, todėl jie nepaiso galimo mobiliųjų telefonų kenksmingumo vaikų sveikatai.

Didžiosios Britanijos nacionalinė radiologinio saugumo taryba – nepriklausoma tyrimų institucija – kol kas dar nepaskelbė tvirtų įrodymų, kad mobilieji telefonai sukelia sveikatos sutrikimų, tokių kaip galvos skausmas ar smegenų auglys. Tačiau mokslininkai vis tiek neskuba kategoriškai tvirtinti, kad naudotis mobiliaisiais telefonais yra nekenksminga sveikatai.

Pasak gydytojos A. Razmienės, dėl pigių telefonų ir reklamos daugėja mobiliųjų telefonų vartotojų. Net ir per TV rodomos reklamos atkakliai bando įtikinti, kad be mobiliojo telefono tėvams nepavyks sužinoti, kur yra ir ką veikia jų atžala. Specialistai įsitikinę, kad pastaruoju metu tapo labai patogu tėvų pareigą ir atsakomybę perkelti telefonams. Gydytoja teigia, kad vaikams trūksta natūralaus kontakto su tėvais: „Mes svetimėjame ir, be sveikatos nusiskundių, turime ir kitų, socialinių sunkumų“, – sako A. Razmienė.

„Tele2“ duomenimis, mobiliuoju ryšiu naudojasi apie 87 proc. Lietuvos gyventojų, taigi be ryšio dar likę tik kūdikiai ir senoliai. Kas ketvirtas jau turi daugiau nei vieną SIM kortelę. Anot Ryšių reguliavimo tarnybos, birželio pabaigoje Lietuvoje buvo 4,409 mln. aktyvių mobiliojo ryšio abonentų, tai yra tiek buvo naudojamų SIM kortelių.

Niekas nedraudžia naudotis mobiliaisiais telefonais, bet laikytis atsargumo priemonių būtina. Dėl to pradinukams visai nereikėtų jų duoti. Deja, duomenų, kiek vaikų Lietuvoje turi mobiliuosius telefonus, nėra, bet pvz., Italijoje šešerių metų vaikai turi apie 2 proc. mobiliųjų telefonų, septynerių – 3 proc., aštuonerių – 5 proc., dešimties – 19 proc., o nuo vienuolikos metų jau 39 proc.

Taigi išsivysčiusiose Europos šalyse pradinių klasių vaikams neskubama „įtaisyti“ mobiliojo telefono. 2006 m. Šveicarijoje įvykusiame ekspertų susitikime labai aiškiai pasakyta, kad nepaisant to, jog vis dar trūksta tikslių įrodymų – vaikus privalome saugoti nuo šio pavojaus ir iki 18 metų neturėtų būti piktnaudžiaujama mobiliaisiais telefonais.

Psichologai taip pat perspėja, kad vis daugiau žmonių tampa priklausomi nuo mobiliųjų telefonų, kurie jiems kelia stresą ir irzlumą, praneša BBC. Dr. Davidas Sheffieldas iš Stafordšyro universiteto aptiko, kad 16 proc. iš 106 tyrime dalyvavusių asmenų pasižymėjo problemiška elgsena, susijusia su mobiliojo telefono naudojimu.

Mokslininkai stebėjo studentus ir jų įprotį naudotis mobiliaisiais telefonais. Paaiškėjo, kad apie 16 proc. apklaustųjų pasižymėjo dirgliu elgesiu: melavo, būdavo irzlūs po naudojimosi aparatais arba skyrė telefonui akivaizdžiai per daug dėmesio.

Atskira studija buvo nustatyta, kad tiems, kurie nustojo naudotis mobiliaisiais telefonais, sumažėjo kraujospūdis.


Sveiko žmogaus imuninė sistema sugeba susidoroti su kenksmingais spinduliais, bet yra rizikos grupė, kuriai besaikis elektromagnetinių bangų poveikis gali būt pavojingas. Viena rizikos grupių – vaikai iki 16 metų. Nesusiformavęs vaiko organizmas labai jautriai reaguoja į elektromagnetinį lauką. Pirmiausia pažeidžiama nervų sistema. Vengti elektromagnetinių bangų turėtų žmonės, sergantys nervų sistemos ligomis ir skydliaukės disfunkcija. Šiaip žmogaus organizmas yra vienas stipriausių mechanizmų, dėl to elektromagnetinių bangų poveikis sunkiai pastebimas.

Tačiau jei apibendrinus, gaunasi, kad mobilusis telefonas ne toks jau nekaltas dalykėlis, nors iš ties dėl mobilaus žalos masto nėra taip jau vieningai sutariama, tačiau manoma, kad dažno kalbėjimo, mobiliuoju gali būti tokios, pasekmės:

• Vėžys (kraujo, klausos nervo, smegenėlių, kurios yra arti ausies, smegenų apvalkalo) vaikams, paaugliams rizika 5 kartus didesnė.
• Ant telefono esančios bakterijos gali sukelti žarnyno infekciją, viduriavimą.
• Sukelti nemigą ar sutrikdyti miego procesą.
• Padidėjęs kraujo spaudimas.


Tyrimus dėl mobiliųjų telefonų poveikio žmonių sveikatai remia Europos komisija, Pasaulio sveikatos organizacija, britų bei šiaurės šalių vyriausybės.


G a i r ė s » Viskas apie sveikatą | Žalingas poveikis | Buitiniai prietaisai | Žalingas poveikis |