Smiltyninis šlamutisSmiltyninis šlamutis (lot. Helichrysum arenarium) - tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 30-50 cm aukščio. Stiebas stačias, viršutinėje dalyje nežymiai išsišakojęs, padengtas pilkais pūkais. Lapai pražanginiai, apatiniai – atvirkščiai kiaušiniški, viršutiniai – lancetiški ar linijiški. Žiedai geltoni ar oranžiniai.

Auga sausuose smėlynuose, šviesiuose pušynuose, pamiškėse, šlaituose, sauspievėse. Paplitęs visoje Lietuvoje, ypač smėlingose dirvose.


Šeima: Astriniai (Graižažiedžiai) – Asteraceae Dumort. (Compositae Giseke).

Smiltyninis šlamutis


Liaudiški pavadinimai: gajukai, kačiapėdės, kačpėdėlis, katpėdės, notažolė, pilkažolės, sausukė, šilkinėlis, šlamukas.

Žydi liepos – rugsėjo mėnesį.


Vaistinė augalinė žaliava – Smėlyninis šlamutis įtrauktas į “Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą”. Rinkti ir prekiauti galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą.

Šlamučių žiedynai (Helichrysi arenarii flos; ankstesnis: Flores Helichrysi arenarii) renkami giedrą dieną, kai pradeda skleistis graižai – liepos-rugpjūčio mėn. Pjaunamos ar kerpamos 1-2 cm ilgio stiebų viršūnėlės. Negalima rauti ar skinti, dalis žiedų paliekama subrandinti sėkloms. Džiovinama pavėsyje ar džiovykloje 30-35 C temperatūroje. Paskleidžiama plonu sluoksniu, nevartoma, kad žiedai nesubyrėtų.

Gerai paruošta žaliava – tai geltoni, silpno kvapo, kartaus skonio graižai.

Smiltyninio šlamučio pavadinimas išvertus reiškia saulę ir auksą.

Smiltyninis šlamutis įtrauktas į “Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą”. Rinkti ir prekiauti galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą.

Graižuose yra flavonoidų (salipurpozidas, izosalipurpozidas, naringeninas, apigeninas), kartumynų, rauginių medžiagų, sterinų, alkaloido inozito, vitamino K, nedaug eterinio aliejaus, dažinių medžiagų.

• Flavanoidai skatina tulžies išsiskyrimą, nes atpalaiduoja tulžies lygiuosius raumenis. Preparatai vartojami tulžies akmenligei, lėtiniams cholescistitams, lėtiniams hepatitams gydyti;
• Virškinimo sutrikimus gydo menkai;
• Liaudies medicinoje vartojamas kaip kirmėles varantis preparatas.


Pašalinis poveikis - duomenų nėra.


Draudžiama vartoti

• Nėštumo ir žindymo metu;
• Jaunesniems kaip 12 metų vaikams;
• Nevartoti susiaurėjus tulžies pūslės latakams.


Vartojimas - džiovinti šlamučių graižai gali būti naudojami kaip priemonė nuo kandžių. Augalas dekoratyvus, iš jo daromos sausos puokštės.

Užpilo ruošimas ir vartojimas - 1 valg. šaukštas šlamučių žiedų užpilamas stikline verdančio vandens, palaikoma 5-10 min, kad prisitrauktų, nukošiama. Geriama po pusę stiklinės 2- 3 kartus per dieną prieš valgį.


G a i r ė s » Viskas apie vaistažoles | Vaistažolių katalogas | Šlamutis | Vaistažolės |