Paprastasis putinasPaprastasis putinas (lot. Viburnum opulus) - tai daugiametis krūmas arba medis, užaugantis iki 4 m aukščio. Lapai priešiniai, stambiai dantyti, su 3-5 skiautelėmis. Žiedai skėčio pavidalo. Žiedlapiai baltos arba gelsvos spalvos. Vaisius – Vaisius – kartus, raudonas, sultingas kaulavaisis.

Dažnas augalas Lietuvoje. Mėgsta dumblingus priemolius, ypatingai su pratenkančiu vandeniu. Auga upių pakrantėse, mišriuose, lapuočių miškuose. Dėl savo dekoratyvinių savybių sodinamas soduose, parkuose, sodybose.


Šeima: Šeivamediniai - Caprifoliaceae.

 Putino nauda organizmui
 Daugiau - liaudiški receptai su paprastuoju putinu

Paprastasis putinas


Liaudiški pavadinimai: putelis, putėlis, putinas irbenis.

Žydi gegužės pabaigoje - birželio pradžioje.


Vaistinė augalinė žaliava – Vaistinei žaliavai renkami putino žievė (Viburni cortex; ansktesnis: Cortex Viburni opuli) ir vaisiai (Viburni fructus; ankstesnis: Fructus Viburni opuli), kartais žiedai ar lapai.

Žievė lupama pavasarį, nuo balandžio mėnesio. Prasidėjus sulčių judėjimui, ji lengvai atsiskiria nuo medienos. Lupama nuo jaunų šakų ūglių: 10-15 cm ilgio ruoželiais ūgliai apipjaunami žiedu, daromas išilginis pjūvis ir žievė nulupama. Džiovinama gerai vėdinamose patalpose, pavėsyje ar džiovykloje iki 45 C temperatūroje. Išdžiūvusi žaliava – susisukę, kartoki, rusvai pilki žievės vamzdeliai. Paprastasis putinas (lot. Viburnum opulus)

Vaisiai skinami su visu skydeliu, kai sunoksta (rugpjūčio-spalio mėnesį), ir džiovinami krosnyse ar specialiose džiovyklose 50-60 C temperatūroje. Išdžiūvusi žaliava – plokšti, raukšlėti, raudoni su oranžiniu atspalviu, karčiai rūgštūs vaisiai.


Žievėje yra glikozido viburnino, vitaminų C ir K, karotinoidų, 2-4 % rauginių medžiagų (pirokatechinas), triterpeninių saponinų.

Putino uoguose yra apie 3 % organinių rūgščių, apie 3 % rauginių medžiagų, polisacharidų, gausu vitaminų.

• Vitamino K ir C randama iki 70 mg%, todėl putinas vartojamas kaip vitamininė žaliava. Uogų arbata geriama peršalus;
• Rauginės medžiagos pasižymi sutraukiančiu ir kraujavimą stabdančiu poveikiu, todėl putino žievė tinka vidiniams kraujavimams, kraujuojant gimdai, nosies gleivinei, esant gausioms menstruacijoms ir ypač kraujavimams, susijusiems su menopauze, stabdyti;
• Vaisiai didina šlapimo išsiskyrimą, skatina prakaitavimą;
• Putino žievė atpalaiduoja raumenis ir sumažina spazmus, todėl ji dažnai vartojama esant kiaušidžių ir gimdos lygiųjų raumenų spazmams, pilvo skausmams sutrikus mėnesinėms. Dėl tų pačių savybių ji gali būti vartojama ir gresiančio persileidimo atveju.


Pašalinis poveikis

• Uogos gali sukelti pykinimą ir vėmimą.


Draudžiama vartoti - duomenų nėra.


Vartojimas - putino uogų užpilas vartojamas kaip vitamininė žaliava, persišaldžius. Putino uogų sultys - vitaminingas gėrimas.

Medicinoje vartojamos putino uogų sultys, žievės nuovirai ir užpilai. Dažnai putinas įeina į įvairių mišinių sudėtį: spazmų atpalaidavimui vartojama žievė kartu su uosiu ir dioskorėja, o esant gimdos ar kiaušidžių skausmams arba gresiant persileidimui vartojami mišiniai su gudobelės uogomis ir valerijonu.

Putino žievės užpilas - 1 valg. šaukštas smulkintos putino žievės užplikomas stikline verdančio vandens, palaikoma 30 min, nukošiama. Geriama po 1 valg. šaukštą 3-4 kartus per dieną arba šiuo užpilu skalaujama burnos ertmė.

Putino vaisių užpilas - 1-2 valg. šaukštai putino uogų sutrinama, užpilama stikline verdančio vandens, paliekama stovėti 1 val., nukošiama. Užpilu skalaujama burnos ertmė.

Putino vaisių sultys - šviežiai surinktos putino uogos užpilamos vandeniu, kad apsemtų, ir kaitinamos ant silpnos ugnies, kol suminkštėja. Tada iš jų išspaudžiamos sultys, kurios konservuojamos pridedant cukraus. Santykis: 8 d. sulčių ir 1 d. cukraus. Sultys užvirinamos ir supilstomos į išvirintus stiklainius.


G a i r ė s » Viskas apie vaistažoles | Vaistažolių katalogas | Putinas | Vaistažolės |