Trispalvė našlaitė



Trispalvė našlaitė (lot. Viola tricolor) - tai vienmetis žolinis augalas, užaugantis iki 30 cm aukščio. Stiebas stačias, šakotas. Lapai paprasti, karbuoti, apatiniai ilgakočiai. Žiedai pavieniai, netaisyklingi, įvairiaspalviai, dažniausiai sudaryti iš violetinės, baltos ir geltonos spalvos vainiklapių.

Lietuvoje savaime auga 18 laukinių našlaičių rūšių. Trispalvė našlaitė labiau paplitusi Lietuvos pietuose. Mėgsta lengvą, rūgštų, smėlingą dirvožemį. Auga pievose, dirvonuose, upių, ežerų pakrantėse. Vaistams tinka ir dirvinė našlaitė (Viola arvensis Murray), kurios žiedai mažesni, geltoni ar balti, su tamsiais ruoželiais apatiniame vainiklapyje.

Trispalvė našlaitė


Šeima: Našlaitiniai – Violaceae Batsch.

Liaudiški pavadinimai: akelės, akelytės, broleliai, broliukai, brolyčiai, brolseseriukės, lazdynėlės, lazdyniukai, našlelės, našlikės, našlutės, palazdės, saulės dukrytės, siratėlės, sesebrolės, sesutės žibakutės, vargo žiedas.

Žydi nuo balandžio mėn. per visą vasarą.


Vaistinė augalinė žaliava – Trispalvė našlaitė įtraukta į “Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą”. Rinkti ir prekiauti galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą.

Žaliavai renkama trispalvių našlaičių žolė (Violae tricoloris herba; ankstesnis: Herba Violae tricoloris) renkama gegužės-spalio mėn. Augalai raunami arba nupjaunami. Pašalinamos šaknys, išrenkami stori stiebai, priemaišos ir tada džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje 30-35 C temperatūroje. Tinkamai paruošta žaliava turi būti silpno kvapo, salstelėjusi.

Našlaičių šaknyse yra nuodingo alkaloido violoemotino, todėl jų kaip vaistinės žaliavos vartoti negalima.

Našlaitė medicinoje vartojama jau nuo senovės, tačiau dažniausiai ji buvo siejama su mirtimi. Homeras savo kūriniuose pasakojo, kad atėniečiai naudodavo našlaitę, kovodami su pykčiu.

Žolėje yra flavonoidų (rutozido, rutino), gleivių, antocianinių glikozidų (violaninas, delfinidinas, peonidinas), eterinio aliejaus, karotinoidų, saponinų, vitaminų C ir E, salicilo rūgšties, mineralinių medžiagų.

• Našlaičių sudėtyje randama iki 9.5% polisacharidų, kurie sustiprina bronchų sekreciją ir gerina atsikosėjimą;
• Flavanoidai suteikia našlaitėms šlapimo išsiskyrimą skatinantį poveikį;
• Salicilatai ir flavanoidas rutinas turi priešuždegiminį poveikį, todėl našlaitė vartojama gydant artritą;
• Dažniausiai trispalvė našlaitė vartojama išoriškai, gydant egzemas, žvynelinę, veido spuoguotumą, šunvotes.


Pašalinis poveikis

• Didelėmis dozėmis našlaičių sudėtyje esantys saponinai gali sukelti pykinimą ir vėmimą.


Draudžiama vartoti

• Jeigu esate alergiškas aspirinui.


Vartojimas - dažniausiai iš našlaičių ruošiami užpilai ir nuovirai, jos įeina į arbatų, gerinančių atsikosėjimą, sudėtį.

Užpilo ruošimas ir vartojimas - 1 valg. šaukštas smulkintos trispalvių našlaičių žolės užpilamas stikline verdančio vandens ir palaikoma 15 min, kad prisitrauktų, nukošiama. Geriama po 1 stiklinę 1 kartą per dieną tarp valgymų.


G a i r ė s » Viskas apie vaistažoles | Vaistažolių katalogas | Našlaitė | Vaistažolės |