Galvojant apie sulą, paprastai turima galvoje beržų sula, ji yra populiaresnė bei dažniau leidžiama. Bet, leidžiama ir klevų sula, kuri yra daug saldesnė, o kitų medžių syvai turi kartoką skonį.
Cukringumas
beržo sulos 12 proc., randama apie 42-54 proc. fruktozės ir 45 proc. gliukozės,
klevų sula - gali būti net iki 5 proc, dominuoja sacharozė.
O kaip.. turbūt žinote, būtent fruktozė yra lengviau virškinama ir įsisavinama, tarp cukrų.
Teigiama, kad beržų sula - tikras lobis ir eliksyras ir sveikatai, ir grožiui, nors mokslininkai šiuo atveju yra atsargūs, ir nei patvirtina nei nepatvirtina, kad sula turėtų gydomųjų savybių. Kaip bebūtų, bet matyt daugelis pritartų:
beržų sula gaivinantis, bei labai gerai numalšinantis troškulį, gėrimas ir daug kartų naudingesnis už įvairius saldintus cukrumi gėrimus.
Beržų sula - tai balzganas, gali būti kiek gelsvas, ką tik prisileidus beveik be kvapo, gali būti šiek tiek drumstas, mineralais praturtintas vanduo, išgaunamas iš beržų, geriamas šviežias arba paraugintas (dėl rauginių medžiagų ji puikiai rūgsta). Dėl skonio, tai, kaip sakoma, skonio reikalas - iš beržų surinktos sulos skonis primena vandenį, saldumas visiškai nesijaučia, o klevų sula yra salstelėjusio skonio.
Sulos sudėtis
Gerdami sulą, gauname daug naudingų medžiagų: įvairių vitaminų, askorbo rūgšties, organinių rūgščių, antioksidantų, fermentų, gliukozės, fruktozės, taninų, obuolių ir kitų organinių rūgščių, mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, magnio, natrio, vario, mangano, geležies, cinko, chromo, fosforo ir kt.).
Beržų sula ypač išsiskiria dideliu kiekiu kalio, kuris visų pirma naudingas širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai ir kalcio kiekiu, kuris yra vienas iš svarbiausių mineralų mūsų organizme, jo trūkumas visų pirma siejamas su kaulų tankio sumažėjimu (osteoporoze).
Savo chemine sudėtimi klevų ir beržų sula panašios.
Kaloringumas - 100 ml apie 2,4 kcal
Beržų sulos nauda organizmui
beržų sula geras diuretikas, naudinga gerti varginant pabrinkimams, skatina šlapimo išsiskyrimą,
beržai bei beržų sula teigiamai veikia skrandžio veiklą, gerina medžiagų apykaitą,
beržų sula gerina inkstų veiklą, bei neleidžia susidaryti inkstų akmenims, taip pat padeda pasišalinti jau susidariusiam smėliukui,
beržai bei beržų sula valo organizmą, padeda pašalinti toksinus, šlakus iš organizmo,
beržų sula naudinga, kamuojant virškinamojo trakto, inkstų akmenligės, šlapimo sistemos, kepenų, tulžies pūslės ligomis, dvylikapirštės žarnos uždegimu, taip pat podagros, reumato, odos ligų, egzemos, osteochondrozės, žvynelinės atvejais,
beržų sula rekomenduojama gerti sumažėjus skrandžio rūgštingumui, varginant opos skausmams, šviežia beržų sula gali padėti esant skrandžio žaizdoms,
beržų sula mažina kraujospūdį,
beržų sula padeda gydyti peršalimo ligas,
beržų sula teigiamai veikia ir plaukus, gali būti panaudota vietoj kondicionieriaus, išplovusios galvą, sudrėkinkite plaukus sula - plaukai įgaus žvilgesį ir sveiką išvaizdą,
beržų sula teigiamai veikia ir patį svarbiausį žmogaus organą - odą, tiek iš vidaus geriant, tiek išoriškai, naudojant vietoj toniko - gaivina, drėkina ir valo odą, skatina audinių regeneraciją.
beržų sula naudinga gerti, ir kai vargina galvos skausmai,
beržų sula stiprina imunitetą, padeda atsigauti po ligos ar esant avitaminozei,
raugintoje suloje atsiradusios bakterijos ir grybeliai turi daug daugiau B grupės vitaminų lyginant su šviežia sula.
Kur leisti sulą?
Sulą, kaip ir bet kokias vaistažoles, nevertėtų rinkti miesto teritorijoje, kelių pakraščiuose, parkuose ir pan. Tik miške ar kuo atokesnėse vietose prileista beržų (ar klevų) sula bus naudinga ir nepakenks sveikatai. Beje, sulos leidimas valstybiniuose miškuose netoleruotinas.
Kaip gerti beržų sulą?
Gerti beržų sulą patariama po didelę stiklinę 34 kartus per dieną (maždaug po 2 litrus), likus 30 min. iki valgio, arba vartoti ją vietoj geriamojo vandens ir ne trumpiau kaip 30 dienų, norint pasiekti kuo didesnio teigiamo efekto organizmui.
Kaip laikyti beržų sulą?
Šaldytuve šviežią beržų sulą galima laikyti ne ilgiau kaip 23 dienas.
Beržų sulą galima užsišaldyti ledukų formelėse. Ledukai tiks įmesti į gėrimus bei panaudoti išoriškai - veido, kaklo, pečių ar iškirptės odai atgaivinti.
Raugintą ar pakaitintą ir užkonservuotą sulą galima vartoti keletą mėnesių.
Laikant stiklainius su šviežia sula, nereikėtų juos ilgai laikyti tiesioginių saulės spindulių atokaitoje ar arti šilumos šaltinių, nes greit pradės rūgti.
Mityba
Tiek iš beržų, tiek iš klevų gaunama sula, paprastai vartojama kaip gėrimas.
Tirštinant sulą galima pagaminti beržų ar klevų sirupą.
sulą galima užaldyti supylus į plastikinius butelius (juos nevertėtų pilnai užpildyti, šąlantis ledas plečiasi). Atitirpinta sula bus kaip.. kaip ką tik prileista.
Sula tinkama vietoj vandens, užplikant arbatą ar kavą, skonis turėtų nustebinti.
Sula tinkama naudoti verdant kompotą, kisielių bei įvairias saldesnes košes.
Taip pat, sula gali būti rauginama, t.y. gaminama sulos gira. Jų receptų yra daug, gaminama su citrina, apelsinais, kmynais netgi pušų spygliais ir pan.
Kada ir kaip leisti sulą?
beržų, taip pat ir klevų sula, paprastai pradedama leisti, kai pradeda brinkti lapų pumpurai, maždaug temperatūrai pakilus iki 46 laipsnių ir saulei pašildžius 12 savaites,
ar laikas leisti sulą galima patikrinti labai paprastai, tiesiog nulaužti smulkią šakutę arba peiliu šiek tiek įpjauti medžio kamieną ir jei iš pjūvio pradės gausiai tekėti sula - vadinas kaip ir.. laikas leisti,
klevai sulą ima duoti maždaug savaitę anksčiau nei beržai,
leidžiant sulą, medžius vertėtų tausoti ir rinktis tik storesnius nei 20 cm skersmens medžius,
skylės sulai leisti gręžiamos šiaurinėje kamieno pusėje, ne aukščiau kaip 1 metro aukštyje, jų skersmuo neturi viršyti 2 cm, o gylis medžio kamiene neturi būti didesnis nei 3-4 cm.. Į išgręžtas skyles įstatomi kažkokie tai mediniai latakėliai. Nustojus leisti išgręžtų skylių nevalia palikti atvirų, jos turi būti užkemšamos mediniu kamščiu bei užtepos moliu ar sodo tepalu, kad į medį nepatektų parazitinių grybų ar bakterijų ir jis nepradėtų pūti,
jei gręžiamos kelios skylės, tarpas tarp skylių turi būti daugiau kaip 10 cm.,
tarą, į kurią leisite sulą, geriausiai rinktis stiklinę, plastikiniuose sula gali įgauti specifinio skonio, beto, leidžiant indą reikėtų pridengti, kad nepatektų įvairių vabzdžių ir neprilytų,
per parą iš vieno beržo vidutiniškai pribėga 4,4 l sulos,
sulos leidimo sezonas, labai priklauso nuo oro ir yra labai trumpas apie 710 dienų, pradžioje sula bėga stipriau, paskui palaipsniui lėtėja, kol galiausiai ima tik kapsėti. Paprastai sula leidžiama, iki kol visiškai išsiskleidžia medžių lapai.
sula geriausiai bėgs, mėnulio augimo metu, t.y nuo jaunaties iki pilnaties,
tinkamiausias sulai leisti paros laikas yra nuo vidurdienio iki maždaug 18 valandos vakaro.
sula bus saldesnė, jei bus surinkta iš sausesnėse vietovėse augančių medžių, bei po sausos vasaros bei šaltos žiemos.
Ir dar..
Kaip jau buvo paminėjau, sulos teigiamą poveikį pajusite, tik tuomet jei bent mėnesį, kasdien išgersite bent litrą sulos. Tad, auginkime beržus :)
G a i r ė s » Viskas apie sveikatą | Verta žinoti | Beržas | Gėrimai | Medžiai | Naudingi produktai |