Ryklio taukai





Ryklys - vienintelė žuvis žemėje gyvenanti jau 350 mln. metų. Skandinavijos ir Tolimųjų rytų šalių gyventojai juos naudojo kaip ypatingą vaistą jau nuo XII amžiaus. Japonų generolai, kariai kiekvieną dieną vartojo ryklių taukus kaip stiprybės, žvalumo, vyriškumo, ilgaamžiškumo eliksyrą.

Tyrinėtojų seniai įrodyta, kad rykliai turi ypatingą imuninę sistemą ir beveik neserga onkologinėmis ligomis (jeigu serga, tai labai retai – vienas ryklys iš 25 000). Rykliai nesuserga vėžiu net laboratorinėmis sąlygomis juos veikiant vėžį sukeliančiais chemikalais.

Kur šio gamtos fenomeno paslaptis? Maždaug 50 metų vyksta šios srities moksliniai tyrimai. Pasirodo, kad ryklio taukuose gausu veikliosios medžiagos – alkilglicerolio. Teigiamą jos poveikį žmogaus organizmui įrodė Skandinavijos (Švedijos) mokslininkai: daktarė Astrida Brokult ir jos vyras profesorius Sevenas Brokultas. Jie nustatė, kad pacientai, kurių imuninė sistema silpna, pavartoję alkilglicerolių, tapo atsparūs infekcijoms.

Alkilglicerolių yra motinos piene, žmogaus kaulų čiulpuose, kepenyse ir blužnyje. Žmogaus kaulų čiulpuose alkilglicerolių yra 0,2 proc., motinos piene – 0,1 proc., karvės piene – 0,01 proc., ryklio taukuose – 10-30 proc.

Taigi alkilglicerolių daugiausia ryklio kepenų taukuose, puikus jų šaltinis yra “Gamtos namų” ryklio taukų preparatas. Ypač gausu šios medžiagos šaltuose Grenlandijos vandenyse gyvenančių ryklių kepenyse. Alkilgliceroliai – pagrindinė ryklio kepenų taukų veiklioji medžiaga. Jie stimuliuoja žmogaus imuninę sistemą, apsaugo leukocitus, kaulų čiulpus ir audinius nuo šalutinio neigiamo vėžinių ligų spindulinės terapijos poveikio, greitina žaizdų gijimą.

Kita svarbi ryklio taukų sudedamoji dalis – skvalenas. Tai plataus poveikio spektro medžiaga, padedanti organizmui kovoti su virusinėmis, bakterinėmis ir grybelinėmis infekcijomis, vėžio ląstelėmis. Skvalenas padeda aprūpinti deguonimi audinių ląsteles. Kai audiniuose gausu deguonies, sulėtėja arba iš viso blokuojamas vėžio ląstelių augimas.

Be alkilglicerolių ir skvaleno, ryklio taukuose yra omega-3 nesočiųjų riebalų rūgščių, riebaluose tirpstančių vitaminų A, D ir E, turinčių stiprų antioksidacinį ir imuninės sistemos stimuliuojamąjį poveikį. Omega-3 nesočiosios riebalų rūgštys yra prostaglandinų, t.y. mediatorių, reguliuojančių uždegimo procesus, sintezės pirmtakas. Be to, omega-3 rūgštys apsaugo kraujagyslių sieneles nuo aterosklerozinių plokštelių susidarymo.


Medikai ryklio taukus rekomenduoja:

• Gydantis skrandžio gleivinės uždegimą (gastritą).
• Dėl kraujagysles plečiančio veikimo patariama jų vartoti kraujospūdžiui mažinti.
• Tinka odos ir gleivinių ligų atvejais, sergant psoriaze (žvyneline), įvairiomis alergijomis.
• Patartina vartoti užsikrėtus grybelinės ir virusinės kilmės infekcijomis.
• Peršalus ar karščiuojant.
• Jie vartotini esant lėtiniam nuovargiui, stresui, depresijai, nemigai.
• Tai yra antioksidatorius, turintis stiprų intraląstelinį antioksidacinį poveikį.

Be to, ryklio taukai stiprina organizmą.


G a i r ė s » Viskas apie sveikatą | Vaistai, papildai | Papildai | Žuvų taukai |