Kiaulių gripas


Kiaulių gripo paplitimas 2009 metais



Kiaulių gripas - tai kiaulių kvėpavimo takų liga, kurią sukelia gripo virusas A. Gripo virusas A reguliariai sukelia gripo protrūkius kiaulėms rudenį ar žiemą, panašiai kaip ir žmonėms. Klasikinis kiaulių gripo virusas buvo išskirtas 1930 m.

Kaip ir kiti virusai, kiaulių gripo virusas keičiasi. Skirtingų rūšių kiaulėms gripą sukelia skirtingi virusai. Kiaulės taip pat gali užsikrėsti žmonių bei paukščių virusais. Kiaulių gripo virusai gali sąveikauti tarpusavyje ar su žmonių bei paukščių gripo virusais ir taip atsiranda nauji viruso tipai. Manoma, kad taip atsirado viruso tipas, kuris pavojingas žmonėms.

Paprastai taip vadinamu klasikiniu kiaulių gripu žmonės neužsikrečia. Vis dėl to pavieniai susirgimo atvejai gali būti. Dažniausiai suserga tiesioginį kontaktą su kiaulėmis turėję žmonės, pavyzdžiui kiaulių ūkių darbininkai. Tačiau virusai mutuoja, buvo pastebėta, kad virusą gali perduoti žmogus žmogui. 2009 m. kovo pabaigoje buvo užregistruoti kiaulių gripo atvejai Meksikoje ir kai kuriose JAV valstijose. Kiaulių gripas plinta po pasaulį.

 Daugiau - viskas apie gripą!

Kiaulių gripo virusas plinta kaip ir žmonių gripo virusas – oro lašeliniu būdu kosint ar čiaudint. Taip pat galima užsikrėsti liečiant virusais užterštus daiktus. Užsikrėsti galima nuo kiaulių. Virusas perduodamas žmogaus žmogui.

Užsikrėtę žmonės kitus užkrėsti gali pradedant viena diena prieš atsirandant simptomams ir iki 7 dienų, kai jie jau serga. Taigi virusu užkrėsti galima dar nežinant kad sergi ir jau sergant. Mažesni vaikai virusą skleidžia ilgiau nei suaugusieji.

Kaip minėta, kiaulių gripo virusu galima užsikrėsti ir liečiant daiktus, ant kurių yra viruso. Kiaulių gripo virusas aplinkoje (ant kavinių stalų, durų rankenų, suolų ir t.t.) būna gyvybingas apie 2 val. ar net daugiau. Virusas į organizmą patenka, kai nešvariomis rankomis paliečiama burna, nosis, akys. Apsisaugoti nuo gripo šiuo atveju padeda dažnas rankų plovimas.


Ligos simptomai yra lygiai tokie patys kaip ir paprasto gripo:

• Karščiavimas;
• Kosulys;
• Gerklės skausmas;
• „Kaulų laužymas“;
• Galvos skausmas;
• Šaltkrėtis;
• Silpnumas ir nuovargis;
• Rečiau gali būti viduriavimas, vėmimas;
• Gripas gali komplikuotis plaučių uždegimų;
• Gripas pablogina kitų lėtinių ligų simptomus.

Skubios medicininės pagalbos reikia, jei jaučiamas dusulys, pilvo ir/ar krūtinės skausmas ar spaudimas, staigus galvos svaigimas, sąmonės aptemimas, sunkus ar užsitęsęs vėmimas. Reikėtų atkreipti dėmesį, jei vaikas pradeda greitai kvėpuoti ar dusti, pasikeičia odos spalva, negeria pakankamai skysčių, pasidaro neramus arba atvirkščiai, apatiškas, gripo simptomai pasikartoja kartu su karščiavimu ir kosuliu, atsiranda išbėrimų.

Kaip ir žmonių gripas, kiaulių gripas gali būti lengvos formos ir labai sunkios. Kiaulių gripas gali baigtis mirtimi. Šiuo metu kyla ypač pavojingo kiaulių gripo epidemija pasaulyje.

Kiaulių gripo virusas nustatomas paėmus mėginį iš nosiaryklės ir jį ištyrus. Mėginį geriausia paimti 4-5 ligos dieną, kada ligonis labiausiai skleidžia virusą.

2009-05-05 - Portugalijoje patvirtintas pirmasis infekcijos atvejis. Daugiau susirgimų pastaruoju metu nustatyta Kanadoje, Ispanijoje ir Jungtinėje Karalystėje, kitur – skaičius kinta nežymiai.

2009-06-11 - pasaulio sveikatos organizacijos buvo paskelbta gripo pandemija, patvirtintų viruso atvejų pasaulyje tik daugėja, pirmasis kiaulių gripo atvejis nustatytas ir Lietuvoje. Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino, kad A(H1N1) tipo gripas nustatytas Tauragės gyventojui, kuris birželio 17 dieną kreipėsi į Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centrą. Lietuvos AIDS centre vyriškiui diagnozuotas A(H1N1) tipo virusas, diagnozei patvirtinti mėginys bus siunčiamas į Londoną. Anot gydytojų, ligonis serga lengva gripo A(H1N1) forma ir jau sveiksta. Tauragiškio artimieji jaučiasi gerai ir yra sveiki.
Pirmasis vadinamo kiaulių gripo atvejis savaitės pradžioje nustatytas ir kaimyninėje Latvijoje.


  Sergantiems kiaulių gripu rekomenduojama likti namie, gulėti lovoje, gerti daug skysčių ir kreiptis į gydytoją. Temperatūrai mažinti tinka nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip paracetamolis.

Šiuo metu dar nėra sukurta vakcinos prieš kiaulių gripo virusą. Apsisaugoti nuo užsikrėtimo padeda panašios priemonės, kaip ir nuo bet kurios oro-lašeliniu būdu plintančios kvėpavimo takų infekcijos. Specialistai pataria imtis šių apsaugos priemonių:

• Užsidengti nosinaite burną ir nosį čiaudint ar kosint, o po panaudojimo nosinaitę išmesti;
• Plauti rankas nusičiaudėjus ar po kosulio;
• Dažnai plauti rankas su muilu. Alkoholiniai antiseptikai taip pat tinka;
• Stengtis neliesti akių, nosies,burnos;
• Vengti kontakto su sergančiais žmonėm;
• Jei jaučiate gripo simptomus, neiti į darbą ar mokyklą ir likti namie.


Kiaulių gripo gydymui ir profilaktikai naudojami antivirusiniai vaistai, tokie kaip oseltamaviras ir zanamiviras. Šie vaistai gali būti piliulių, sirupo ar inhaliatoriaus pavidalo ir stabdo viruso dauginimąsi organizme. Antivirusiniai vaistai skiriami kuo greičiau pradėjus sirgti (per 2 dienas atsiradus simptomams).

Pasaulio vietos, kuriose užfiksuota daugiausiai atvejų (šaltinis: PSO 2009 06 12):


G a i r ė s » Viskas apie sveikatą | Ligos | Gripas | Ligos |