Kiaulytė





Kiaulytė - (epideminis parotitas)– tai ūminė virusinė infekcinė liga, kuriai būdingas seilių, rečiau kitų liaukų uždegimas.

Kiaulytė užsikrečiama oro-lašeliniu (čiaudint, kosint, kalbant) ir kontaktiniu (per žaislus, slaugos priemones) keliu.

Ligą sukeliantis virusas (Paramixoviridae šeimos virusas) pažeidžia liaukinį audinį ir sukelia įvairių liaukų (seilių, pieno, kasos, sėklidžių, voratinklinio smegenų dangalo) uždegimą.

Iki skiepų įvedimo dažniausiai sirgdavo 1-15 metų vaikai, dabar dažniau serga suaugusieji, kurie vaikystėje nebuvo paskiepyti.

Dažniausiai liga tęsiasi 14-25 dienas (vidutiniškai 18 dienų). Paprastai yra sunku nustatyti viruso šaltinį, kadangi kitus asmenis galima užkrėsti ir likus savaitei iki ligos pasireiškimo. Dažniausiai užsikrečiama žiemą ir pavasarį. Virusas gali būti nustatomas užsikrėtusiojo seilėse šešias dienas iki ir devynias dienas po paausinių liaukų patinimo. Nors kartą persirgus kiaulyte, įgyjamas ilgalaikis imunitetas.

Ligos simptomai ir požymiai:

Kiaulytė paprastai prasideda prasta savijauta ir palaipsniui didėjančia temperatūra.

Be viso organizmo intoksikacijos, ligonius kankina nemalonūs pojūčiai apatiniame žandikaulyje, yra matomas paausinės liaukos pabrinkimas. Dažniausiai ištinsta vienos, kartais abiejų veido pusių liaukos. Vėliau temperatūra gali pasiekti net 40C. Pacientas skundžiasi galvos, ausų ir gerklės skausmais, vėmimu, šaltkrėčiu. Užsitęsus infekcijai, patinimas pasidaro itin skausmingas, ypač kramtymo ar rijimo metu. Vaiko ausies speneliai tampa dideli ir smarkiai išsikiša į priekį, tad veidas gali atrodyti labai ištinęs ir yra skausmingas. Skausmas sustiprėja, kai praveriama burna ir bandoma kalbėti ar valgyti, ypač rūgščius produktus. Pacientas praranda apetitą, pradeda kristi svoris. Paprastai liaukų patinimas tęsiasi apie keturias dienas, tačiau sunkesniais atvejais išlieka ilgiau kaip savaitę.


Ligos gydymas - kdangi virusą veikiančių vaistų nėra, skiriami medikamentai padidėjusiai temperatūrai mažinti bei ligonis slaugomas:

• neleidžiama vaikščioti (būtina išgulėti apie 10d., kad ligos sukėlėjas neplistų po organizmą),
• duodamas skystas maistas, kad nereiktų kramtyti, pakankamai skysčių,
• ant pažeistų liaukų dedama sausa šiluma (pvz., pašildyta skarelė), o jei yra sėklidės uždegimas – pūslė su šaltu vandeniu.
• sergant vienpusiu ar abipusiu sėklidės uždegimu, naudojami medikamentai uždegimui slopinti (kortikosteroidai), nes gresia nevaisingumas.


Nuo kiaulytės (o tuo pačiu ir nuo tymų bei raudonukės) MMR vakcina vaikai skiepijami 15-16 mėnesių ir 6-7metų (12) amžiaus. Vėliau reikėtų skiepytis kas 10 metų.


G a i r ė s » Viskas apie sveikatą | Ligos | Ligos | Virusai |