Paprastasis kukurūzas (lot. Zea mays) - tai vienmetis augalas, paprastai užaugantis iki 1-3, o kartais net iki 5 m aukščio. Lapai platūs. Vyriški kuokeliniai žiedai sukrauti viršūninėje šluotelėje, moteriški piesteliniai lapų pažastyse burbuolės pavidalo žiedynuose. Burbuolės apsuptos dengiamųjų lapų, pro kuriuos viršūnėje nukąra kuokštas siūliškų purkų. Vaisius stambus, plikas, apvalus grūdas. Kukurūzai žydi liepos- spalio mėn.
Pasak legendos, kai galingieji dievai nusprendė padalinti skirtingų odos spalvų žmonėms visus žemės turtus, pirmieji į dalybas atėjo indėnai ir pasirinko tai, kas, jų nuomone, buvo vertingiausia ryškiai geltonas - kukurūzų burbuoles. Tai buvo tinkamas maistas ir žmonėms, ir gyvuliams, ir paukščiams. Tai buvo senovės inkų, actekų, majų duona. Dėkingieji indėnai garbino dievus už šią dovaną ir aukojo jiems savo duonos.
Indėnų kapinynų kasinėjimai parodė, kad primityvių rūšių kukurūzai buvo auginami daugiau kaip 4 tūkst. metų prieš Kristų. Tačiau jau tuomet tai buvo kultūrinis augalas, išaugintas žmogaus. Vadinasi, indėnų žemėse kukurūzai atsirado dar anksčiau. Mokslininkams pavyko nustatyti, kad šios daržovės protėviai Pietų Amerikoje galėjo augti net prieš 60 tūkst. metų, kai čia dar negyveno žmonės. Archeologai šiuose kraštuose suakmenėjusių kukurūzų žiedadulkių rado 69 metrų gylyje, tai ir padėjo nustatyti šio augalo amžių.
O į Europą kukurūzai atkeliavo XV amžiuje, juos atvežė Kolumbas iš Peru.
Šiomis dienomis, kukurūzai visame pasaulyje suvokiami kaip nacionalinis Amerikos produktas.
Vaistinės kukurūzų savybės
Puiki profilaktinė onkologinių ligų ir senėjimo procesų stabdymo priemonė. Per pusryčius suvalgyti kukurūzų dribsniai su pienu (tik be cukraus!) padės apsisaugoti nuo piktybinių auglių susidarymo.
Kukurūzų grūdai turi 77-83 % krakmolo, 1,6-2,8 % ląstelienos, 8-10 % riebalų, nikotino ir pantoteninės rūgščių, vitaminų A, B1, B2, B6, D, C, E, taip pat kalio, fosforo, kalcio, geležies.
Kukurūzai ir iš jų pagaminti produktai yra vieni iš skaniausių ir prieinamų seleno šaltinių.
Kukurūzai vartojami nevaisingumui, sumažėjusiai lytinei potencijai, viduriavimui, dizenterijai, pabrinkimams gydyti.
Rekomenduojama daugiau kukurūzų valgyti esant skausmingoms menstruacijoms, bendram organizmo išsekimui, prasidėjus klimaksui.
Kukurūzai sušvelnina riebių ir keptų maisto produktų, alkoholio neigiamą poveikį organizmui.
Kukurūzai stabdo rūgimo ir puvimo procesus žarnyne.
Norintiems sulieknėti rekomenduojami patiekalai iš kukurūzų.
Kukurūzų siūlai arba purkai surenkami burbuolėms bręstant ir iš karto džiovinami. Juose yra sitosterino, stigmasterino, riebiųjų ir eterinių aliejų, karčiųjų glikozidinių medžiagų, saponinų, vitaminų C, K, sakų ir dervinių medžiagų. Vartojami kaip priemonė, skatinanti šlapimo išsiskirimą, nutukimui gydyti, kepenų, tulžies latakų ir tulžies pūslės, šlapimo pūslės uždegimų gydymui.
Kukurūzų purkų arbata yra puiki šlapimo išsiskyrimą skatinanti ir nekenksminga svorį mažinanti priemonė.
Kukurūzų purkų arbata gera priemonė šlapimo nelaikantiems vaikams ir seneliams, taip pat vartojama nuo inkstų dieglių. Šios arbatos geriama po valgomąjį šaukštą kas dvi tris valandas.
Kukurūzų purkos skatina kraujo krešėjimą, jas vartoja ir kaip kraujavimą stabdančią priemonę, pasigaminus nuovirą ar antpilą.
Purkų nuoviro vartojimas mažina ir sunkumo pojūtį kepenų srityje, pykinimą, vėmimą, mažina kepenų apimtį.
Kukurūzų purkų nuoviras
Imama 10 g smulkintų purkų, kurias reikia užpilti 1,5 stiklinės vandens ir lėtai verti 30 minučių uždengtame inde.
Kukurūzų purkų antpilas
10 g smulkintų purkų užpilti stikline karšto vandens.
Tiek atvėsinto antpilo, tiek nuoviro geriama po 1-3 šaukštus kas 3-4 valandas.
Kaip išsirinkti gerus, tinkamus kukurūzus?
Svarbiausia pirkdami rinkitės tik į lapus susisukusius kukurūzus. Neverta pirkti visiškai nuvalytų burbuolių), nes jos greitai genda. Valyti kukurūzus reikia tik prieš verdant. Be to, nuskintose burbuolėse prasideda natūralus cukraus virtimo į krakmolą procesas, todėl kuo greičiau išvirsite kukurūzus, tuo jie bus skanesni.
Jeigu kukurūzų grūdeliai tamsiai geltonos spalvos, galima įtarti kad jie jau seni: tokie kukurūzai nebus skanūs viduje bus minkšti, o grūdų žievelė liks kieta.
Jaunų kukurūzų burbuolės būna ne pernelyg ryškios, o skaidulos šviežios ir truputį drėgnos.
Kukurūzų burbuolių virimo ypatumai
Kukurūzai verdami tik nesūdytam vandenį, nes jei virsite sūriame vandenyje jie sukietės.
Kiek laiko virti? tai priklauso nuo kukurūzų rūšies bei nuo burbuolės brandos. Tad gali užtekti ir ~5 min, tačiau gali neužtekti ir valandos. Taigi, geriausia tiesiog patikrinti patiems, ar burbuolės išvirusios, tai geriausia padaryti praduriant jas šakute. Pvz. aš viriau ~15-20 min. pilnai tiek užteko.
G a i r ė s » Viskas apie vaistažoles | Vaistažolių katalogas | Kukurūzai | Vaistažolės |