Vitaminas D - kalciferolis - riebaluose tirpus vitaminas. Žinomos kelios jo formos, iš kurių žmogaus organizmui svarbiausios yra ergokalciferolis (vitaminas D2) ir cholekalciferolis (vitaminas D3). Skirtingai nei kitų vitaminų, vitamino D gauname ir su maistu ir jo yra susintetinama odoje, veikiant ultravioletiniams spinduliams.
Iš augalinio maisto organizmas gauna vitamino D2, o iš gyvulinės kilmės maisto - vitamino D3. Veikiant saulei, odoje pasigamina vitamino D3. Kad būtų veiklūs organizme vitaminas D2 ir vitaminas D3, jie turi būti aktyvinami. Todėl jie pirmiausia kraujo nunešami į kepenis, kur veikiant 25-hidroksilazei, verčiami į dar neveiklų 25-hidroksivitaminą D (25-(OH)D3), o šis toliau inkstuose paverčiamas jau biologiškai veiklia forma 1,25-dihidroksivitaminu D3 (kalcitrioliu).
Nauda:
vitaminas D normalizuoja kalcio ir fosforo druskų pasisavinimą iš žarnyno, padeda joms kauptis kauluose. Tokiu būdu apsaugo nuo kaulų retėjimo - osteoporozės, skatina kaulų augimą,
svarbus raumenų funkcijai,
dalyvauja gerinant odos funkciją, naudojamas gydant kai kurias odos ligas.
Naujausi moksliniai tyrimai patvirtino vitamino D reikšmę imuniteto stiprinimui bei vėžinių pakitimų atsiradimo stabdymui. Vėžio ir kai kurių odos ligų atvejais vitaminas D stabdo pakitusių ląstelių augimą ir dauginimąsi.
Trūkstant:
Kūdikystėje ir vaikystėje trūkstant vitamino D, deformuojasi kaukolė ir stuburas, žandikauliai, sutrinka dantų augimas, atsiranda dėmių dantų emalyje, sukelia rachitą.
Suaugusiems susilpnėja raumenys, silpnėja imunitetas, suminkštėja kaulai, susergama osteomaliacija (kaulų suminkštėjimas), pasireiškiančia kaulų skausmais ir daliniais kaulų lūžiais.
Vitamino D trūkumas vaikystėje ir paauglystėje, kai kaulai kaupia kalcį, tankėja ir auga, vėliau gali padidinti kaulų retėjimo - osteoporozės riziką.
Perdozavimas gali pasireikšti:
Smegenų, kraujagyslių, inkstų pažeidimais.
Randamas:
žuvų taukuose,
riebiose lašišose, silkėse, unguriuose,
svieste,
piene (dažnai pienas ir jo produktai būna praturtinti vitaminu D)
sūryje,
grietinėje,
kiaušinių tryniuose,
saulėgrąžų aliejuje,
alyvų aliejuje.
Papildomai naudinga vartoti:
Jo paros norma apsirūpinti užtektų 10 minučių pabūti saulėje, tačiau kiekvieną dieną to padaryti neįmanoma, todėl patariama jo vartoti papildomai, ypač rudens - žiemos laikotarpiu.
Dėl saulės šviesos stokos ir sumažėjusių žarnyno rezorbcinių funkcijų ypač dažnai vitamino D trūksta vyresnio amžiaus žmonėms.
Daugiau vitamino D reikia sergant kai kuriomis kepenų ir inkstų ligomis, rachito profilaktikai.
Kadangi mityba ne visada užtikrina pakankamai vitamino D, jo papildomai patariama vartoti kartu su kalciu ir vaikams, kai intensyviau auga, nėščioms ir maitinančioms krūtimi moterims, moterims premenopauzės ir menopauzės periodu.
Taip pat, mažai judantiems žmonėms.
Rekomenduojama paros norma:
Vaikams - 5-10 mikrogramų;
Paaugliams - 5,
Suaugusiems - 5,
Nėščiosioms ir žindančiosioms - 10.
Vartojimas:
Puikus vitamino D šaltinis - žuvų taukai. Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, ir dėl to sumažėja, aktyvios vitamino D formos gamyba, yra skirti vaistai - alfakalcidolis (1hidroksivitaminas D3) - sintetinis kalcitriolio, aktyvios vitamino D formos, analogas. Jį paskirti gali tik gydytojas.