Chromas (Cr) - chromo pikolinatas - yra būtinas žmogaus organizmui mikroelementas, dalyvaujantis medžiagų apykaitos reakcijose ir gliukozės kiekio reguliacijoje.
Nauda:
chromas dalyvauja angliavandenių, riebalų apykaitoje,
aktyvina kai kurių fermentų veiklą,
padeda reguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje,
būtinas insulino veiklai (Chromas vienas iš Insulino sudėtinių dalių), jis reikalingas tam, kad insulinas galėtų maksimaliai padėti audiniams sunaudoti gliukozę. Todėl labai svarbu, kad chromo būtų pakankamai sergančiųjų cukriniu diabetu mityboje.
Trūkstant:
chroniškas Chromo deficitas gali privesti prie Diabeto ir Cholesterino lygio kraujyje pakėlimo. Bet tai labai reta nes Chromas yra daugelyje maisto produktų sudėtyje,
esant dideliam chromo trūkumui gali atsirasti neurologinių sutrikimų: perferinės neuropatijos,
koordinacijos sutrikimas,
beto, didėja potraukis valgyti saldumynus.
Perdozavus: - priveda prie visokių negerovių skrandyje, o vartojamas ypač didelėmis dozėmis, priveda prie kepenų ir odos ligų.
Randama
mėsoje,
kavoje, arbatoje,
brokoliuose,
juoduosiuose pipiruose,
rudajame cukruje,
mielėse,
rupioje duonoje,
daigintuose kviečiuose, kukurūzuose.
Rekomenduojama paros norma:
apie 50 mikrogramų chromo.
Didesnes dozes - nuo 150 iki 200 mikrogramų, patariama vartoti esant cukraus apykaitos sutrikimams, sergant diabetu, reguliuojant kūno svorį.
Vartojimas: - maisto papildų sudėtyje chromo būna įvairių junginių pavidalu: chromo chlorido, chromo nikotinato, chromo pikolinato bei organiniu chromu praturtintų mielių.
Chromas gali sustiprinti diabeto gydymui vartojamų vaistų - insulino ir geriamųjų vaistų poveikį ir sukelti hipoglikemiją. Todėl sergant diabetu, dėl didesnių, nei rekomenduojama chromo paros norma, dozių vartojimo, reikia pasitarti su gydančiu gydytoju.